Home Rady a návody Obložky na kovové zárubně

Obložky na kovové zárubně

by PH
0 comment

Obložky na kovovou zárubeň je způsob, jak udělat ze starých ocelových zárubní nové. Prostě je obložíte. Nová zárubeň pak splňuje ty požadavky, které na ni máte. Je rovná, pěkně se zavírá, dobře těsní a také pěkně vypadá. Aby všechny tyhle představy dveřní komplet splňoval, je třeba dodržet několik zásad a ty si nyní přiblížíme.

Jak obložky na kovové zárubně vypadají

Obložky na kovové zárubně nejsou stejné jako klasické obložkové zárubně do běžného stavebního otvoru. Mají tenčí ostění, pouze nějakých 12 mm. To proto, aby se průchod rámem zúžil co nejméně. Po obložení bude průchod menší na šířku zhruba o 3 centimetry a na výšku zhruba o 15 milimetrů. Zúžení průchodu může způsobit problém zejména v koupelně, kam následně nedostanete pračku nebo sušičku.

Také mají silnější obložku. Ta je silná zhruba 30 milimetrů a umožňuje použití dveřního křídla standardních rozměrů. Je proto nutné počítat s tím, že nebudou skladem. Vyrábějí se na zakázku, jsou konstrukčně složitější a tím pádem i dražší. Jejich dodání můžete očekávat za 6 – 10 týdnů.

Stejně jako klasické obložkové zárubně mají i tyto zárubně integrované těsnění a to je oproti původním ocelovým zárubním citelná změna k lepšímu.

Křivé kovové zárubně

Často se setkáte v praxi s původními ocelovými futry (zárubněmi), které jsou křivé. Nejsou přesně svislé, padají do boku, jsou zazděné přes roh (do vrtule), bývají uprostřed prohnuté nebo jsou stažené v dolní části. Těch nepřesností a vad bývá spousta. Přece jen se potkáváte s ocelovými zárubněmi, které jsou zazděné třeba 40, 50 nebo i 60 let. Ne nadarmo se říká, že zazdít ocelovou zárubeň je kumšt. I dnes se u novostaveb setkáte se špatně zazděnými futry a to máme úplně jiné materiály a technologie.

Obložku pečlivě zaměřte

Pokud chcete tyto nepřesnosti u obkladu kovové zárubně odstranit, je třeba je dobře zaměřit. Obložka na kovovou zárubeň má i ve standardním rozměru určitou vůli, kterou se dají nepřesnosti eliminovat. Na šířku je to zhruba 5 milimetrů. Pokud ani tahle vůle nestačí, je třeba objednat zárubeň užší (atypickou). No a za takovou zárubeň a křídlo už budete připlácet. U některých výrobců je to 10 % u jiných 30% nebo i 50 %. Někteří polští výrobci atypické rozměry nenabízejí vůbec.

Podobně bývá problém s výškou kovového futra. Ta by měla být 197 cm, jenže ani tento rozměr nebývá běžný. Někdy je zárubeň osazená nízko, jindy majitel bytu niveloval podlahu a na ni položil novou krytinu. Pak bývá světlá výška 195 cm a někdy i méně. I v tomto případě bude třeba objednat atypický (menší) rozměr dveří a zárubně. Jistě, zárubeň a dveře můžete zakrátit, ale pokud to bude i několik centimetrů, můžete při zařezávání dveří odříznout celý spodní hranolek z konstrukce dveřního křídla a to už je problém. Konstrukce je narušená a ztrácíte záruku od výrobce.

Jestliže si nejste jistí, je vhodné na zaměření vyhledat pomoc odborníka. Jedním takovým je Radek Štolpa, který interiérové dveře a zárubně montuje v Českých BudějovicíchTřeboniČeském Krumlově a okolí. Ten Vám obložky a dveře zaměří, dodá i namontuje. Kromě obložek na kovové zárubně montuje také protihlukové dveřeposuvné dveře do pouzdra nebo vchodové dveře do bytu. Mimo montáže dveří nabízí také servis dveří Sapeli.

Montáž obložky na kovové zárubně

Montáž obkladu ocelové zárubně pak probíhá podobně jako montáž klasické obložkové zárubně. Po vybalení a překontrolování rozměrů zárubeň sestavíte. Opatříte rozpěrkami a vložíte do otvoru. I přesto, že si třeba i objednáte atypickou obložku, musíte ji často upravovat. Váhou zkontrolujete rovinnost nadpraží, zárubeň vyrovnáte aby byla pěkně svislá ve všech směrech. Zajistíte ji v otvoru a vyzkoušíte dveřní křídlo. Podle něj ještě zárubeň doladíte. Dveře nebývají úplně vždy perfektně rovné a proto je třeba každou obložku vyzkoušet a seřídit.

Zárubeň v otvoru ukotvíte montážní pěnou. Vždy používejte nízkoexpanzní pěnu, ideálně aplikovanou pistolí na pěnu. S trubičkovou se pracuje mnohem hůře, špatně se dávkuje a lehce potřísníte povrch zárubně. Celý komplet necháte řádně proschnout a v mezičase můžete namontovat kliku nebo sestavit krycí obložku. Po dostatečném zaschnutí zaklopíte zárubeň krycí obložkou a pokud je třeba, akrylátovým tmelem utěsníte spáru mezi obložkou a stěnou.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz