Vysoký krevní tlak nebolí a zpočátku nepůsobí žádné potíže, proto jen odhadem pouze polovina hypertoniků ví o svých problémech. I při diagnostikovaném vysokém krevním tlaku má člověk do značné míry možnost svůj stav ovlivnit. V současné době se považují hodnoty naměřené nad 160/95 mm Hg za vysoký krevní tlak.
Za vzestup krevního tlaku jsou odpovědné různé rizikové faktory. Např. alkohol zvyšuje krevní tlak a stimuluje nadváhu. Nebezpečné je zejména pravidelné požívání alkoholu.
V případě, že lékař předepisuje léky snižující krevní tlak, je nutné je brát podle předpisu a doporučení lékaře pravidelně, i tehdy, jestliže mezitím dojde ke snížení krevního tlaku. Změna výživy, celkového životního stylu a redukce jiných rizikových faktorů mohou přispět k úpravě zdravotního stavu.
Mezi základní obecná doporučení patří: omezení konzumace alkoholu, dbát o svou tělesnou hmotnost, přestat s kouřením, pečovat o dostatek spánku a uvolnění, chodit na pravidelná měření krevního tlaku a pravidelně provozovat cvičení krevního oběhu.
Odborníci v posledních letech stále více zdůrazňují důležitost skladby a vyváženosti pokrmů, které konzumujeme. Jako velké negativum se ukázalo zvýšené množství soli v potravinách, neboť nadměrná konzumace soli společně se stresem přispívá ke vzniku hypertenze a také obezity.
Pohyb a přestat s kouřením
Udržování stálého krevního tlaku je organismus velice důležité. Každý, kdo trpí v průběhu několika let neléčeným vysokým krevním tlakem, má mnohem vyšší riziko mozkové mrtvice nebo infarktu myokardu než ten, kdo má krevní tlak v normě. Jestliže se navíc jedná o kuřáka nebo člověka s nadváhou je riziko mnohonásobně vyšší.