I když se jeden rok překlenul v druhý, stále je zde možnost získat dotaci na zateplení, na výměnu oken nebo třeba na fotovoltaiku. Stále totiž ještě funguje dotační program Nová zelená úsporám, z. něhož lze vyčerpat nemalou dotaci. Buď si o dotaci můžete zažádat sami, nebo je zde možnost obrátit se na Zelenou dotaci, která vás celým procesem od žádosti až po reálné získání finančního příspěvku provede. Ať už se ale rozhodnete pro tu či onu možnost, v každém případě vás pravděpodobně zajímá, kolik můžete získat v rámci zmiňované programu. A to vám prozradíme.
Jak již bylo zmíněno, i letos můžete zažádat o nemalou dotaci z dotačního programu Nová zelená úsporám, kterou má na svědomí Ministerstvo životního prostředí České republiky. Jednotlivé dotace jsou udělovány na opatření, do nichž lidé investovali, aby snížili svou spotřebu energií, což následně vede k obraně planety a okolí kolem nás. Dotaci lze získat už pátým rokem, pár let už lze kombinovat tuto dotaci s Kotlíkovou dotací, která je určená jenom na výměnu kotle za úspornějšího jedince.
Jak vysoké dotace mohou být?
Výška získaných dotací se odvíjí od toho, na co dotaci požadujete. Pokud jste v nedávné době vyměnili tepelné čerpadlo nebo jste vyměnili kotel na zemní plyn, lze požádat o takzvanou Kotlíkovou dotaci, která může být klidně až čtyřicet tisíc korun. To je většinou polovina pořizovací ceny nového kotle nebo tepelného čerpadla.
V případě, že jste investovali do fotovoltaiky, která má snížit spotřebu energie na minimum, lze získat dotaci až ve výši 150 tisíc korun. Dotace na fotovoltaiku jsou tedy opravdu štědré.
Padesát procent z pořizovací ceny
Obecně však lze říct, že dotace jsou maximálně ve výši padesáti procent pořizovací ceny daného opatření. Ať už se jednalo o výměnu oken nebo plánujete vyměnit podlahu či střechu, aspoň polovina by se z pořizovací ceny měla vrátit.