Home Zdraví Znáte důvody, kvůli kterým se vyplatí přestat kouřit, nejlépe vůbec nezačínat?

Znáte důvody, kvůli kterým se vyplatí přestat kouřit, nejlépe vůbec nezačínat?

by czeko
0 comment

Kouření je už součástí dnešního světa asi stejně jako třeba technologie. S cigaretami se setkáváme již od 19. století. Od té doby kuřáků stále přibývá.

Pro někoho může být kouření možná jediný zdroj uklidnění, ale zřejmě se neuvědomuje, že je to vyčkávající vrah. Nejde jen o to, zda kouříte vy, a jaké důsledky to má pro vás, ale ohrožujete tak i své okolí. Ročně zemře skoro 6 milionů lidí kvůli kouření a z nich 600 000 na následky pasivního koření – takže jen proto, že museli dýchat kouř ostatních.

V tomto článku se nedozvíte, jak přestat kouřit, ale proč! Zbytek je jen o vaší vůli a o tom, že chcete.

Jak kouření ohrožuje zdraví?

Na všech tabákových výrobcích se dnes již objevují obrázky následků kouření. Někoho možná překvapí, jaké množství jich je. Nejčastějším onemocněním však bývá rakovina plic. Nicméně tabák může způsobit i řadu dalších zdravotních problémů:

  • rakovina (plic, leukémie, hrtanu, slinivky, dělohy apod.)
  • srdeční a cévní onemocnění (mrtvice, vyboulení tepen, infarkt atd.)
  • nemoci dýchacích cest (bronchitida, rozedma plic apod.)
  • rizikové těhotenství
  • narušení duševního zdraví (pěstování závislosti, zvyšování stresu)
  • předčasné stárnutí

Špatná investice

Je třeba si také uvědomit, že kouření je také investice, ale do čeho? Investice do poškozování zdraví? Věřte, že byste udělali líp, kdybyste ty peníze vyhodili z okna, aspoň byste tak neškodili svému zdraví. Ale pro zajímavost si to spočítáme.

Krabička cigaret dnes stojí průměrně 110 Kč. Stálý kuřák, který vykouří, řekněme, krabičku za 2 dny utratí za týden 385 Kč jen za cigarety. Což nevypadá nijak hrozně. Ani měsíční suma 1 540 Kč nikoho tak moc nevyděsí. Ale při přepočtu na rok to už je 18 480 Kč. Vážně jste tak bohatí, abyste ročně dali téměř 20 000 Kč jen za nějakého zabijáka? A to je ještě poměrně slabý kuřák, představte si tu částku, když někdo vykouří krabičku denně.

Přirozený parfém

Zní to prostě, ale kouření není nic příjemného pro čich vašeho okolí. Může to dospět k tomu, že váš dech bude natolik špatný, že vám váš přítel/přítelkyně nebudou chtít dát ani pusu. Tento zápach můžete zkusit zakrýt žvýkačkou, ale to většinou nestačí. Navíc kouř není cítit jen z úst, ale i z rukou, oblečení a dokonce i vlasů.

Na závěr si ještě jednou řekněme, nejde jen o vás, ale i o vaše okolí. Nejenže to musí vaše okolí dýchat a tak kazíte i jeho zdraví, ale navíc nejste zrovna dobrým příkladem. Zvláště jestli máte děti, svým kouřením tak zvyšujete pravděpodobnost kouření dětí.

Snad jsou toto dostatečné důvody k tomu, proč přestat kouřit nebo lépe – vůbec nezačínat.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz