Psoriáza, neboli lupénka je jedno z nejčastějších onemocnění kůže. V České republice trápí asi 250 tisíc osob. Jde o onemocnění celoživotní, nelze vyléčit, ale léčit ano. Snižují se tak obtíže, které lidé s psoriázou zažívají.
Protože je lupénka na první pohled viditelná, setkávají se osoby s negativními pohledy. Je těžké se s ní vyrovnat i po psychické stránce, protože se vrací a nejde vyléčit úplně. Navíc to není jen o tom, že je vidět, ale i bolí a svědí.
Lupénka je neinfekční zánět kůže. Na kůži (nejčastěji v oblasti nad lokty, nad koleny a na dlaních) se objevují červené ohraničené skvrny pokryté šupinami. Kromě kůže může psoriáza postihnout také nehty a klouby.
více v článku...
PŘÍČINY
Existuje riziko, že pokud se psoriáza objevila u vašich rodičů, můžete se s ní během života setkat i vy. Nicméně se dědí nepravidelně a dnes víme, že se projeví asi u 30 % dětí, jejichž rodiče lupénkou trpí.
Častěji se objevuje v důsledku imunitních onemocnění, obezity, užívání některých léků, kouření nebo pití alkoholu.
LÉČBA
Psoriáza nelze vyléčit úplně. Přesto je důležité zaměřovat se na způsoby její léčby. Cílem je zmírňovat projevy a stabilizovat je. Pokud se setkáváme s obtížemi typickými pro psoriázu, zajděte si ke kožnímu lékaři. Předepíše vám léky tlumící zánět a různé masti na promazávání zasažené kůže.
Tip: V případě, že patříte mezi psoriatiky, můžete navštěvovat psychoterapii, fototerapii nebo odjet na měsíční pobyt do lázní.
Velký vliv má také zdravé jídlo a úprava jídelníčku. Každému se osvědčuje trošku něco jiného, ale obecně můžeme říct, že mezi potraviny vhodné při psoriáze patří ryby, ovoce a zelenina.
Rybí tuk snižuje cholesterol a pomáhá redukovat zánět, zároveň působí také na imunitní systém. Zařadit byste do jídelníčku měli makrelu nebo tuňáka aspoň dvakrát v týdnu. Dále také zařaďte libové maso a drůbež. Naopak se vyhýbejte tučnému červenému masu, které zánět spíše vyvolává.
Některým psoriatikům také pomáhá při léčbě vyřadit lepek. V případě, že chcete vyzkoušet bezlepkovou dietu, vyřaďte ze svého jídelníčku pšenici, žito, ječmen a oves. Problémy vám může dělat nejen pečivo, ale i sladkosti, těstoviny nebo pivo.