Pletení je krásný koníček. A relativně levný. Zatímco šití si žádá investici do šicího stroje, u pletení si vystačíte s přízí a jehlicemi. Těch je ale na trhu spousta druhů. Jaké zvolit?
Šikovná pletařka na zimu obleče celou rodinu. Uplete jim šály, rukavice, čepice i svetry, zkrátka vše, co jim zajistí, aby v mrazech nikdo nestrádal. A ta opravdu šikovná může jít dál. Uplete kabelky, tašky, deky, plédy, povlaky na dekorativní polštářky a spoustu dalších dekorativních předmětů. A k tomu bude neustále usměvavá. Pletení totiž, jak by vám potvrdila nejedna babička, nesmírně uklidňuje.
Kde se naučit plést
V první řadě se plést samozřejmě musíte naučit. K tomu vám poslouží nějaký mentor, třeba právě babička (je-li pletařkou). Můžete se ale také přihlásit do nějakého pletařského kurzu, nebo se učit podle učebnice či instruktážních videí, které najdete na internetu.
Délka a síla
Ještě před tím si budete muset pořídit pletací jehlice. Těch je na trhu spousta druhů, ať již jde o jejich materiál, délku či tvar. Délka jehlic se pohybuje od 15 do 40 cm. Mějte na paměti, že čím kratší jehlice, tím jemnější práce. A naopak. Svou roli ale hraje i šířka jehlic, která bývá v rozmezí 2 až 6 mm. Opět zde platí v podstatě to samé jako u délky jehlic. Zatímco pro práci s jemnou přízí k výrobě krajky potřebujete velmi tenké jehlice, u příze na kabelky, deky či plédy naopak využijete jehlice velmi silné (a i dlouhé).
Jaký materiál
Na výběr máte jehlice dřevěné, plastové, kovové, hliníkové a bambusové. Každý materiál má své přednosti a nedostatky. Například kovové jehlice na rozdíl od těch dřevěných jsou studené a při pletení cinkají. Ale zase jsou pevné a hned tak se neohnou. Svou roli ale hraje i jejich váha. Mějte na paměti, že čím silnější příze, tím lehčí jehlice byste měli zvolit. Jinak vás brzy začnou bolet ruce.
Jehlice podle tvaru
Podle tvaru se pak pletací jehlice dělí na rovné (ty jsou ideální pro začátečníky), kruhové (pro pletení do kruhu, tedy čepic a ponožek) a dvojité (pro náročnější pletení). Podceňovat byste neměli ani výrobce, tedy značku jehlic. Pro pletení ponožek se největší oblibě mezi pletařkami například těší Addi jehlice.