Žádný topný systém není zcela bezúdržbový. Když už nic jiného, neměli byste před začátkem topné sezóny – tedy v době, kdy se do systému napouští voda – zapomenout odvzdušnit radiátory. Důvodem je přítomnost vzduchu, který se do radiátorů dostává společně s vodou při napouštění. Vzduchové bubliny bývají příčnou nižšího výkonu, což je logicky naprosto nežádoucí. Odvzdušnění je však snadné a není důvod ho odkládat. Co radí odborníci z olomoucké pobočky řemeslnického cechu EKOMPLEX?
Jak poznáte, že je radiátor zavzdušněný?
Zavzdušněný topný systém poznáte snadno a nemusíte být ani instalatér – netopí tak, jak by měl, ačkoliv kotel „jede“ na plný výkon. Když si sáhnete na radiátor, bude topit jen jeho část a zbylá zůstane studená. Pokud uvnitř uslyšíte podivné zvuky (žbluňkání a šplouchání), pak je to jasné.
Jde se na věc (odvzdušňujme!)
Radiátory jsou opatřeny odvzdušňovacími ventily. Ovšem pozor – než je uvolníte, chopte se nádoby (menší hrníček či cokoliv jiného) a hadru s dobrou savostí. Jakmile začnete uvolňovat ventil, uvolní se vzduch a následně s ním i voda. Že jste radiátor úspěšně odvzdušnili, poznáte tak, že z ventilu vytéká pouze voda.
Možná vás napadlo, zda není vhodné při odvzdušňování vypnout termoventil. Názory se různí – někdo ho vypíná, někdo ne.
V jakém pořadí radiátory odvzdušnit?
V rámci odvzdušňování topného systému v rodinném domě začněte s radiátory, které jsou umístěny nejníže. V bytovém domě nemusí obyvatelé spodních pater odvzdušnění řešit – provádí se pouze v nejvyšších patrech. Topenáři Olomouc doporučují, aby se ve všech bytových jednotkách otevřely termoventily.
Vodoinstalatéři Olomouc připomínají, že po odvzdušnění se do systému dopouští voda a často zapotřebí ještě jednou či víckrát odvzdušnit. Někdy je žádoucí odpuštění části vody z důvodu vyrovnání tlaku – jedině tak bude vytápění skutečně efektivní.