Sobota, 3 června, 2023
Domů » Topná sezóna se blíží – nezapomeňte odvzdušnit topení

Topná sezóna se blíží – nezapomeňte odvzdušnit topení

by Emma Nová
0 comment

Žádný topný systém není zcela bezúdržbový. Když už nic jiného, neměli byste před začátkem topné sezóny – tedy v době, kdy se do systému napouští voda – zapomenout odvzdušnit radiátory. Důvodem je přítomnost vzduchu, který se do radiátorů dostává společně s vodou při napouštění. Vzduchové bubliny bývají příčnou nižšího výkonu, což je logicky naprosto nežádoucí. Odvzdušnění je však snadné a není důvod ho odkládat. Co radí odborníci z olomoucké pobočky řemeslnického cechu EKOMPLEX?

Jak poznáte, že je radiátor zavzdušněný?

Zavzdušněný topný systém poznáte snadno a nemusíte být ani instalatérnetopí tak, jak by měl, ačkoliv kotel „jede“ na plný výkon. Když si sáhnete na radiátor, bude topit jen jeho část a zbylá zůstane studená. Pokud uvnitř uslyšíte podivné zvuky (žbluňkání a šplouchání), pak je to jasné.

Jde se na věc (odvzdušňujme!)

Radiátory jsou opatřeny odvzdušňovacími ventily. Ovšem pozor – než je uvolníte, chopte se nádoby (menší hrníček či cokoliv jiného) a hadru s dobrou savostí. Jakmile začnete uvolňovat ventil, uvolní se vzduch a následně s ním i voda. Že jste radiátor úspěšně odvzdušnili, poznáte tak, že z ventilu vytéká pouze voda.

Možná vás napadlo, zda není vhodné při odvzdušňování vypnout termoventil. Názory se různí – někdo ho vypíná, někdo ne.

V jakém pořadí radiátory odvzdušnit?

V rámci odvzdušňování topného systému v rodinném domě začněte s radiátory, které jsou umístěny nejníže. V bytovém domě nemusí obyvatelé spodních pater odvzdušnění řešit – provádí se pouze v nejvyšších patrech. Topenáři Olomouc doporučují, aby se ve všech bytových jednotkách otevřely termoventily.

Vodoinstalatéři Olomouc připomínají, že po odvzdušnění se do systému dopouští voda a často zapotřebí ještě jednou či víckrát odvzdušnit. Někdy je žádoucí odpuštění části vody z důvodu vyrovnání tlaku – jedině tak bude vytápění skutečně efektivní.

Redakce doporučuje

Leave a Comment

O nás

LiveMag – Magazin o módě a životním stylu

@ 2008 – 2023; Provozovatelem webu je Ing. Vítězslav Kotík, MBA, U Michelského mlýna 1535, Praha 4, Inzerci na webu zajišťuje Redakce: info@press-media.cz