Stanování je perfektní možnost, jak si užít dovolenou, sblížit se s přírodou a udělat dětem hezký a poučný zážitek. Vystoupit ze své komfortní zóny je občas víc než potřeba, a to především s dětmi. Pojďte se s námi podívat na základní pravidla pobytu v přírodě, na oblíbené tipy pro bezpečné stanování a mnohé další.
Stanování vs. táboření vs. bivakování
Každý si pobyt v přírodě představuje trochu jinak. Někdo bez stanu nedá ani ránu, jiný už umírá touhou spát pod širákem. Pokud se chcete připravit na nocování s dětmi v přírodě, nebo i bez nich, je dobré znát rozdíl mezi následujícími pojmy.
- Stanování – už z názvu vyplývá, že se jedná o nocování v přírodě se stanem, to má ovšem svá pravidla, na která se podíváme v následujících řádcích
- Táboření – když se řekne táboření, je jedno jestli spíte ve stanu nebo pod širým nebem, podstatný je zde večerní táborák, který dává tomuto pojmu svůj význam
- Bivakování – neboli wild camping a po našem spaní pod širákem, je přespání pod širým nebem pouze ve spacáku nebo pod celtou, důležité ovšem je, že se jedná o nocování BEZ rozdělávání ohně
Seznamte se s pravidly lesa a dodržujte je
Nezáleží na tom, kde večer složíte hlavu. Chovat se k přírodě s maximálním respektem a ohleduplností je potřeba opravdu vždy. Základem je nenechávat po sobě žádné odpadky. Co jste do přírody přinesli, to si také odneste.
Nocování a stanování v ČR
Vyrazit pod stan není jen tak. Rozhodně nestačí sbalit stan a vyrazit. Velkou překážkou je vám právě česká legislativa.
Kde si stan nepostavíte
Zákon o ochraně přírody a krajiny v národních parcích, chráněných krajinných oblastech, přírodních rezervacích a dalších chráněných oblastech zakazuje:
- tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody
- rozdělávat oheň mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody
Obecně se v Česku nesmí rozdělávat oheň v lese a 50 metrů od jeho hranice s výjimkou vyhrazených ohnišť. Dále pak oheň nemá co dělat ani na místech s vysokou pravděpodobností vzniku požáru, například na suché louce s vysokou trávou.
POZOR! Zákonem ale není vymezený pojem táboření. Pokud to tedy zvládnete bez ohně a možná i bez stanu, ochránci přírody by vás pravděpodobně měli nechat v klidu vyspat.
Povolené nocování v přírodě
Hned na začátku tohoto článku jste se dozvěděli rozdíl mezi stanováním, tábořením a bivakováním. Jestliže jste si tedy vybrali perfektní místo, kde bude východ slunce jako z pohádky, můžete zde přespat tzv. pod širákem. Prostě a jednoduše, když přespíte a ráno místo opustíte v takovém stavu, v jakém bylo, než jste přišli, je to v pořádku.
Pro tento způsob nocování je jako dělané spaní ve spacáku, případně i v malém stanu. Skvěle zužitkujete i hamaky pro dva nebo pro jednotlivce. Za těchto okolností se nemusíte obávat ani přespání v chráněné oblasti.
Přísnější je to ovšem v Českém Švýcarsku, kde zákon zakazuje jakékoliv nocování mimo vyhrazená místa. Nocováním je v tomto případě myšleno i spaní pod širým nebem. Proto se raději poohlédněte po nějakém kempu.
O něco benevolentnější je pak Šumava, kde jsou dokonce zřízená nouzová nocoviště. To je místo, kde lze bez obav přenocovat dokonce i pod stanem.
Top kempy v ČR
Jestliže s přírodní dovolenou chcete začít zlehka, můžete využít některé z českých kempů, kterých u nás není zrovna málo. Do kempu zamiřte i v případě, že vás čeká první dovolená v přírodě s dětmi. Přece jenom je to s nimi o něco komplikovanější.
Sedmihorky
Koho toulky po ČR zavedly až do Českého ráje, rozhodně doporučujeme navštívit kemp v Karlovicích. Hosté si zde mohou postavit stan nebo přenocovat v jedné z vybavených chatek, mobilních domů nebo indiánských týpí. Na své si zde přijdou i děti, které se mohou vyblbnout na sportovních hřištích nebo na písčité pláži rybníka.
Stará Živohošť
Kdo kdy nebyl na Slapech, jakoby nežil. Malebné zákruty řeky Vltavy a Slapská přehrada. I to nabízí svým hostům kemp Stará Živohošť. I tady děti i dospělí najdou spoustu zábavy na sportovních hřištích, u vody, v posilovně nebo venkovním bazénu. Kdo se rozhodne na výlet po okolí, může využít i místní půjčovnu kol.
TIP: Připravte se na cykloturistiku s dětmi.
Autokemp Frenštát pod Radhoštěm
Pro ty, které láká krása Beskydských hor a jedinečnost Pusteven je tu Frenštátský autokemp. Kromě výletu na Pustevny a Stezku Valaška můžete navštívit i sousední aquapark nebo využít několik cyklistických tras.
Další z top českých kempů
- Kemp Pecka v Královéhradeckém kraji
- Liščí mlýn ve Frenštátu pod Radhoštěm
- Kemp Dolce v Trutnově
- Kemp Branná u Českého Krumlova
- Autokempt Merkury Pasohlávky u Nových Mlýnů
- Safari kemp Dvůr Králové
Závěr
Dovolená v přírodě je něco, co by měl alespoň jednou v životě vyzkoušet každý a rozhodně můžeme říct, že by si zkusit stanovat mělo každé dítě. Ať už se chystáte do kempu nebo vás spíše láka nocování na divoko, vždy se chovejte tak, aby po vás po odchodu nebylo ani památky a vyjádřete přírodě trochu respektu.
POZOR! Nakonec ještě nutno podotknout, že při cestě za hranice je nutné nastudovat si zákony ohledně nocování a táboře v dané zemi. V některých zemích jsou mnohem přísnější a nebojí se rozdávat vysoké pokuty. Citlivé na nocování a stanování mimo vyhrazená místa je například Španělsko.
Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz