Láká vás práce v zahraničí, ale nevíte, kde takovou pracovní pozici získat? Ačkoliv se to na první pohled může jevit jako nezdolná překážka, vězte, že hledání práce v cizině je nakonec jednodušší, než se zdá. Díky existenci Evropské unie není vůbec složité realizovat odjezd za prací do členských států EU. Hravě si však seženete zaměstnání i v takzvaných třetích státech, tj. zemích, které nejsou členy Evropské unie.
Práci v zahraničí si můžete v současné internetové době najít snadno. Pryč jsou časy, kdy se jedinec při hledání zaměstnání spoléhal jen na noviny nebo korespondenční rozesílání životopisů. Stačí pár kliků a hned vám vyjede několik portálů, specializovaných na nabídku pracovních pozic v cizině. Práci můžete najít přes internetové stránky vybrané společnosti, LinkedIn, pracovní agentury nebo inzertní skupiny na Facebooku. Při troše hledání si tak můžete najít práci kdekoliv na světě – od Evropy po Austrálii.
Na co si dát pozor radí odborníci z 123jobs Media
Nezapomínejte však na to, že se kromě sofistikovaných nabídek lze na trhu práce setkat i s podvodníky. Proto si o společnosti, která vám práci nabízí, zjistěte co nejvíce referencí. To platí i o pracovních agenturách. Může se totiž stát, že narazíte na pracovní agenturu, která z vás akorát vysaje peníze, ale práci v cizině vám nezajistí.
Nabídky práce v zahraničí najdete na pracovních portálech MyJobsi od českého e-commerce developera společnosti 123jobs Media pro Německo – MyJobsi.de, Rakousko – MyJobsi.at, Švýcarsko – MyJobsi.ch, Polsko – MyJobsi.pl, Spojené státy – MyJobsi.com a Velkou Británii – MyJobsi.co.uk.
Trendy je Work and Travel
V zahraničí můžete vykonávat různorodá zaměstnání. Pro mladé lidi jsou atraktivní především sezónní práce a brigády. Za těmito pracemi odjíždí hned po studiích nebo je vykonávají současně se studiem v zahraničí. Mezi nejpopulárnější patří sběr ovoce a zeleniny, práce v hotelu, au-pair nebo v současné době velmi populární work and travel (pracujete, ale zároveň máte možnost cestovat).
Pokud již máte studentská léta dávno za sebou a pracujete na své kariéře, budete si hledat stabilní pracovní poměr, ať už ve formě zkráceného nebo plného úvazku. Pak už záleží na oboru, ve kterém pracujete nebo byste se chtěli realizovat.
Pamatujte však, že nalezení ideálního zaměstnání může trvat delší dobu. I když se bude jednat o obor s nedostatkem pracovníků (nejvíce technické obory, zdravotnictví) nebo pokud preferujete určité místo či firmu, kde byste chtěli pracovat, musíte počítat s tím, že se třeba v dané době nebudou nabírat noví zaměstnanci. Nevěšte však hlavu. Fluktuace pracovníků v zahraničí je velká, a i vy se určitě dočkáte svého povolání snů.
Poptávka po profesionálech narůstá
Velmi často odchází Češi do zahraničí pracovat coby řemeslníci na kvalifikovaných manuálních pozicích – nejvíce poptávaní jsou zedníci, svářeči, elektrikáři nebo montéři. Práci si však najdete i pokud nemáte žádnou speciální (odbornou) kvalifikaci – obsluha v restauraci nebo hotelu, prodavač či skladník jsou také vyhledávaní. Jestliže máte vystudovanou vysokou školu, pak se také v cizině uchytíte – největší zájem je o programátory, grafiky, doktory nebo zdravotní sestry.