Domů » Drsná krása přírody v okolí Horské Kvildy

Drsná krása přírody v okolí Horské Kvildy

by Emma Nová

Obec Horská Kvilda, která stojí na pomezí Šumavského národního parku, je obklopena okouzlující horskou přírodou.

Cílem návštěvníků, kteří do tohoto méně známého koutu Šumavy zamíří, jsou mimo jiné i rozsáhlá rašeliniště, známá pod názvem Jezerní slať. Tento unikátní ekosystém byl v roce 1933 vyhlášen přírodní rezervací. To zachránilo rašeliniště před fatálními následky těžby, která zde v 19. a 20. století čile probíhala. Na okraji slatě se nachází dvojpodlažní dřevěná rozhledna, ze které je nádherný výhled na celé rašeliniště i do širšího okolí. Při stoupání z parkoviště k Jezerní slati míjejí turisté objekt malebné Horské farmy, postavené na místě původní zemědělské usedlosti. Ještě před druhou světovou válkou se tu nacházel rozlehlý statek s hospodářstvím, který však postupně chátral, až zmizel úplně. Cílem majitele současné Horské farmy, Ing. Luboše Franka, bylo vybudovat stavbu s respektem k okolní přírodě. Díky pečlivě propracovanému projektu se to podařilo a budova se postupně stává přirozenou součástí okolí, stejně jako tomu bylo u původní usedlosti.

V blízkosti Horské farmy teče Ranklovský potok, obývaný chráněnými bobry. V jeho zátočinách tak můžeme narazit na stromy, které nesou stopy jejich činnosti, a dokonce i na typickou bobří hráz. Kolem potoka se nacházejí také valy zeminy, připomínka historické těžby zlata. Takzvané „sejpy“ zde zůstaly po krátkém, ale intenzivním období rýžování zlata, které probíhalo v době pozdního středověku.

Návštěvníci přírodních zajímavostí v okolí Horské Kvildy by však neměli zapomínat na teplé oblečení. I v létě se zde můžeme setkat s teplotami jen lehce nad bodem mrazu a v průběhu zimních měsíců spadne rtuť teploměru i k mínus 30 stupňům celsia. V lednu 1987 byla na Jezerní slati naměřena teplota dokonce -41,6 °C.

Redakce doporučuje