Home Cestování Drsná krása přírody v okolí Horské Kvildy

Drsná krása přírody v okolí Horské Kvildy

by czeko
0 comment

Obec Horská Kvilda, která stojí na pomezí Šumavského národního parku, je obklopena okouzlující horskou přírodou.

Cílem návštěvníků, kteří do tohoto méně známého koutu Šumavy zamíří, jsou mimo jiné i rozsáhlá rašeliniště, známá pod názvem Jezerní slať. Tento unikátní ekosystém byl v roce 1933 vyhlášen přírodní rezervací. To zachránilo rašeliniště před fatálními následky těžby, která zde v 19. a 20. století čile probíhala. Na okraji slatě se nachází dvojpodlažní dřevěná rozhledna, ze které je nádherný výhled na celé rašeliniště i do širšího okolí. Při stoupání z parkoviště k Jezerní slati míjejí turisté objekt malebné Horské farmy, postavené na místě původní zemědělské usedlosti. Ještě před druhou světovou válkou se tu nacházel rozlehlý statek s hospodářstvím, který však postupně chátral, až zmizel úplně. Cílem majitele současné Horské farmy, Ing. Luboše Franka, bylo vybudovat stavbu s respektem k okolní přírodě. Díky pečlivě propracovanému projektu se to podařilo a budova se postupně stává přirozenou součástí okolí, stejně jako tomu bylo u původní usedlosti.

V blízkosti Horské farmy teče Ranklovský potok, obývaný chráněnými bobry. V jeho zátočinách tak můžeme narazit na stromy, které nesou stopy jejich činnosti, a dokonce i na typickou bobří hráz. Kolem potoka se nacházejí také valy zeminy, připomínka historické těžby zlata. Takzvané „sejpy“ zde zůstaly po krátkém, ale intenzivním období rýžování zlata, které probíhalo v době pozdního středověku.

Návštěvníci přírodních zajímavostí v okolí Horské Kvildy by však neměli zapomínat na teplé oblečení. I v létě se zde můžeme setkat s teplotami jen lehce nad bodem mrazu a v průběhu zimních měsíců spadne rtuť teploměru i k mínus 30 stupňům celsia. V lednu 1987 byla na Jezerní slati naměřena teplota dokonce -41,6 °C.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz