Biologické hodiny jsou až k podivu přesná a dokonalá neviditelná věc, která tiká v každém těle. Ženské tělo je v tomto ohledu vyvedené do dokonalosti a zdravý organismus skvěle ovládá jak menstruační cykly, tak zcela naopak cykly ovulace. Ovulace je vymezené období v menstruačním cyklu, kdy je vajíčko připraveno na oplodnění a je tak zcela ideální moment k založení rodiny. Jak lze ovulační cyklus ideálně podchytit?
Ovulační cyklus je přesně naplánovaný vašim tělem
Pro podporu otěhotnění se doporučuje vést takzvaný ovulační kalendář. Funguje to naprosto stejně jako v případě kalendáře menstruačního, který by si mimochodem každá žena i slečna měla vést! Nesrovnalosti v něm totiž mohou včas poukázat na zdravotní komplikace. Každopádně ideální ovulační období přichází přibližně kolem třináctého až čtrnáctého dne od začátku menstruace. Takže jsou oba kalendáře pevně spjaty.
Vajíčko uvnitř pochvy je připraveno k oplodnění pouhých 24 hodin, ale mužská spermie dokáže uvnitř ženského organismu setrvat až 72 hodin, což naplánování výrazně ulehčuje.
Jak si měřit ovulační cyklus?
Celý ovulační cyklus ale nemusíte měřit jen podle kalendáře, jsou zde i jiné možnosti, se kterými podpora otěhotnění počítá. Jednou z nich je měření fyziologických změn, které mohou napovědět, v jaké části svého ovulačního cyklu zrovna jste.
Jedná se o kontrolu takzvané bazální teploty. Bazální teplota znamená zcela klidová, takže ideální dobou pro měření je ráno krátce po probuzení a před jakoukoliv fyzickou aktivitou. Měření teploty se může provádět v ústech, pochvě i konečníku a přicházející plodné dny dokáže signalizovat zvýšená teplota v těchto oblastech. Pokud se vám i přes správné vytipování ovulačního cyklu nedaří otěhotnět, tak je většinou vhodná návštěva odborníka společně s mužem, který dokáže odhalit, jaký problém vám v otěhotnění brání.