Původ přesýpacích hodin je nejasný. Její předchůdkyně klepsydra neboli vodní hodiny existovaly v Babylonu a Egyptě již v 16. století před naším letopočtem. Lidé potřebovali nějak měřit čas.
První potenciální vyobrazení přesýpacích hodin se nachází na sarkofágu datovaném kolem roku 350 n. l., který představuje svatbu Pelea a Thetis, objevenou v Římě v 18. století a studovanou Winckelmannem v 19. století, který si všiml přesýpacích hodin, jež držel v rukou Morfeus.
Přesýpací hodiny se v Evropě poprvé objevily v osmém století a jejich autorem mohl být Luitprand, mnich z katedrály ve francouzském Chartres.
Přesýpací hodiny fungují na stejném principu jako klepsydra. Dvě skleněné baňky nazývané také fiály jsou spojeny úzkým hrdlem tak, aby písek proudil z vrchní baňky do spodní.
Zajímají Vás také věci mezi nebem a zemí? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných. Módě, slavných lidech, přírodě, přírodních kamenech, špercích, zajímavostech a spoustu dalších. Například o tajemství ezoteriky či o čínském horoskopu, který je jiný než náš standardní.