Home Zdraví Jak správně komunikovat s osobou, která trpí demencí?

Jak správně komunikovat s osobou, která trpí demencí?

by PH
0 comment

Demence je nevyléčitelná nemoc, kterou trpí přibližně 5 % seniorské populace na celém světě. Ačkoliv je poměrně dobře prozkoumaná, každý jedinec zkrátka reaguje jinak. Jaké základní postupy musíte dodržovat, pokud chcete komunikovat s takto postiženým jedincem?

Zahájení rozhovoru

Nejdříve si ve stručnosti shrneme, jak vlastně demence mění komunikační schopnosti postižené osoby.

Takový jedinec mluví mnohem méně, často se v řeči zasekává, hledá vhodná slova, pojmenovává špatně předměty okolo sebe, opakuje fráze, a dokonce může začít používat jazyk, který se naučil jako první (je-li původně z cizojazyčné rodiny). Jak vidíte, komunikace nebude nic snadného. Takže se obrňte. Život s demencí není jednoduchý. Jaké zásady musíte dodržovat?

Před zahájením rozhovoru vypněte televizi, rádio, počítač i další rušivé vlivy (zapnutou rychlovarnou konvici, mikrovlnou troubu a podobně). Snažte se dané osobě vysvětlit, proč je nutné tyto rušivé vlivy odstranit.

Určitě se ujistěte, zdali má postižený člověk naplněné všechny životní potřeby. Hlad, žízeň, bolesti či potřeba toalety dokážou zničit všechny vaše snahy o komunikaci.

Ideálně zhodnoťte i aktuální psychický stav nemocného. Někdy je zkrátka více při smyslech, jindy méně.

Má postižená osoba oblíbené křeslo, preferuje specifickou vůni nebo miluje konkrétní místo? Pak těchto preferencí využijte a snažte se je využít ve svůj prospěch. Nikdy totiž nevíte, jaký detail dokáže zahájit konverzaci.

Nechte si pomoci

Zajímá vás, jak přesně vést rozhovor a na co si musíte dávat pozor? Pak si rozklikněte webové stránky od ostravské charity, kde se ihned dozvíte ideální postup věcné a funkční komunikace. Ty najdete pod odkazem demence péče. Stejně tak získáte kontakty na veškeré odborníky i pomocné skupiny.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz