Doprava po městě prostřednictvím klasického osobního motorového dopravního prostředku (automobilu) může být někdy poměrně náročná, zvláště během ranní nebo odpolední špičky.
Také z tohoto důvodu řada lidí volí raději alternativní způsoby, ať už se jedná o dopravu hromadnou, nebo třeba motocykly či prostředky poháněny elektricky nebo vlastní silou (mechanicky).
Pro osoby mladší 15-16 let ovšem byly donedávna tyto alternativy velmi omezené, jelikož většina prostředků s pohonem vyžadovala minimálně nejnižší třídu řidičského průkazu, dopravovat se tak mohly samostatně především na prostředcích poháněných mechanicky.
V současné době je však situace jiná – změnu přinesla především elektrokola a elektrokoloběžky, ale také elektrické varianty vyšších typů prostředků, především skútrů.
Proč si pořídit e-skútr?
Výhodou elektrického pohonu u skútru je především možnost velmi jednoduše upravovat jízdní vlastnosti. Obdobně jako u elektrokola, i u tohoto prostředku můžete omezit nejvyšší dosažitelnou rychlost.
Pokud je navíc elektroskútr vybaven pedálovým pohonem, z legislativního hlediska může být považován za elektrokolo, jestliže splňuje také další stanovené podmínky, jimiž jsou omezení rychlosti (na 25 km/h) a maximální výkon motoru.
Elektroskútry se vyznačují celou řadou vlastností, které je v porovnání s klasickými skútry značně zvýhodňují – vedle tichého provozu jsou to především nižší hmotnost a opravdu snadná údržba. A jsou rovněž mnohem ekologičtější.
Máte-li obavy z pořízení tohoto typu prostředku kvůli variabilnímu dojezdu vlivem zatížení baterie a infrastruktuře dobíjecích stanic, vězte, že s rozmachem automobilů má i tento aspekt provozu zlepšující se tendenci a síť dobíjecích stojanů a stanic je stále hustší a rozsáhlejší.
Velmi vhodný je pak pro cestování na kratší vzdálenosti nebo přibližování v městské zástavbě.
Jaký elektroskútr vybrat?
Elektroskútry je možné vybírat v celém spektru řešení, které se obvykle liší svými provozními vlastnostmi. Ty určují také to, zda je k jejich provozu potřeba nějaký typ oprávnění. Vyšší třídy, které umožňují dosáhnout rychlosti až 45 km/h jsou k dostání v obdobném provedení jako skútry klasické a řidičský průkaz je k nim potřeba.
Mezi nejatraktivnější elektroskútry bez řidičákupatří variace na klasické menší motocykly, které mají v tuzemsku dlouholetou tradici užívání. Jedná se především o modely babety nebo jawy označované laicky jako fichtl s krásným retro designem, které je možné pořídit v elektro úpravě a jež obvykle splňují požadované podmínky pro provoz bez speciálního řidičského oprávnění. Všechny výše uvedené modely značky Racceway najdete na stránkách výrobce – Nejsport.cz.
Pokud tedy v létě rádi jezdíte na chatu nebo s kamarády k vodě a toužíte se tam dopravovat příjemným a nezávislým způsobem, je pořízení elektroskútru tohoto typu ideálním řešením.