Rekonstrukce bytu se může nést v duchu velmi poklidném, při kterém nebudete muset na úřadě nic oznamovat, ani o nic žádat. Někdy je ale potřeba si vyřídit stavební povolení.
Rekonstrukce bez vědomí úřadů
V některých případech nepotřebujeme o svém jednání informovat úřady vůbec. Typicky je jedná o situace, kdy nás čeká například běžná rekonstrukce koupelny. Také domácnosti, kde bude nová kuchyně na míru, nemusí nikde nic oznamovat. Pouze se hodí informovat své bytové družstvo, potažmo také sousedy. Kdy je nutné stavební ohlášení?
Stavební ohlášení se vyřizuje rychle
Stavební ohlášení budete potřebovat například v případě, kdy jste se rozhodli změnit dispozice bytu. Budete hýbat s některou ze zdí v rámci bytu? I zde bude potřeba ohlášení. Připravte se na to, že bude potřeba si zajistit souhlasné vyjádření vašich sousedů. Nemůžete je sehnat, nebo se vyjádřili záporně? V tom případě si věc přebírá úřad a rozhoduje sám.
Stavební povolení od úřadu
Stavební povolení budete potřebovat vždy, když budete jakýmkoliv způsobem zasahovat do nosné konstrukce budovy. Posunutí příčky, změna dispozice bytu. Stavební povolení k těmto pracím vydává stavební úřad, a to na základě vaší písemné žádosti. Dotčené osoby, tedy sousedy, nyní informuje stavební úřad, ne vy. budete potřebovat projektovou dokumentaci, aby se mohl úřad k celé záležitosti vyjádřit.
Stavební povolení od certifikovaného inspektora
Získat potřebné povolení vám pomůže také certifikovaný autorizovaný inspektor. Ten vydává certifikát, jehož oznámení stavebnímu úřadu se rovná stavebnímu povolení. I to je tedy možná cesta. Zejména v případě, pokud do hry vstupuje faktor času a vy si nepřejete čekat, až úřad provede všechny úkony v rámci běžného řízení.
Žádost o stavební povolení k rekonstrukci bytu je záležitost několika týdnů až měsíců.