Home Zdraví 10 semínek a ořechů pro snížení cholesterolu

10 semínek a ořechů pro snížení cholesterolu

by PH
0 comment

Máte-li zvýšený cholesterol, můžete být vystaveni různým onemocněním v závislosti na tom, které krevní cévy jsou blokovány nebo zúženy. Přemýšlíte, jak zlepšit výsledky krve? Zjistěte, která semena a ořechy byste měli zařadit do své stravy, aby jste snížili hladinu cholesterolu a triglyceridů.

V tomto článku najdete:

  • Cholesterol – jak ovlivňuje naše zdraví?
  • Pomáhají ořechy snižovat cholesterol?
  • Ořechy pro snížení cholesterolu
  • Semena – přirozený způsob, jak snížit cholesterol

Cholesterol – jak ovlivňuje naše zdraví?

Cholesterol, tedy lipoproteiny plazmy, se vytváří v játrech a vyskytuje se v některých potravináchČím je vyšší, tím je vyšší riziko hypertenze, ischemické srdeční nemoci, infarktu myokardu, aterosklerózy periferních arterií, mrtvice a diabetu typu 2. Zvýšený cholesterol obvykle nepřináší žádné příznaky, proto je dobré jej kontrolovat alespoň jednou za 5 let. Lékaři doporučují, aby hladina celkového cholesterolu byla nižší než 200 mg/dl (5,1 mmol/l).

Pomáhají ořechy snižovat cholesterol?

Ano! Konzumace ořechů, které obsahují bílkoviny, antioxidanty, vlákninu a nenasycené tuky, může pomoci zvýšit hladinu dobrého cholesterolu (HDL) a zároveň snížit hladinu špatného cholesterolu (LDL). Ale pamatujte, jezte je s mírou, protože obsahují mnoho kalorií.

Ořechy pro snížení cholesterolu

Chcete-li snížit hladinu cholesterolu, můžete do své stravy zařadit arašídy, lískové ořechy, pistácie, pekanové ořechy a piniové oříšky. Jedna studie ukázala, že ořechová dieta snížila LDL cholesterol o 10,4% a triglyceridy o 11,1%, zatímco zvýšila HDL cholesterol o 5,6%. Přemýšlíte, jak zařadit ořechy do své stravy? Místo toho, abyste si dali koláč, buchtu nebo tyčinku, snězte hrst ořechů. Můžete je také posypat přes přírodní jogurt, salát, předkrmy nebo snídaňové cereálie.

Vlašské ořechy

Studie ukazují, že vlašské ořechy mohou snížit riziko komplikací u lidí po infarktu. Tyto ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů. Omega-3 mohou zpomalit růst aterosklerotického plátu a bránit vzniku krevních sraženin. Denní konzumace 7 vlašských ořechů může snížit hladinu LDL a celkového cholesterolu.

Pistácie

Chcete-li snížit hladinu cholesterolu stravou, můžete do ní zařadit pistácie, které jsou bohaté na antioxidanty a nenasycené tuky. Stačí přidat 42-56 gramů nesolených pistácií do svého jídelníčku, abyste snížili zánětlivý stav a zabránili oxidaci LDL cholesterolu.

pistacje w skorupkach

Pomáhají ořechy snižovat cholesterol?

Mandle

Vědci tvrdí, že zařazením mandlí do stravy lze zmírnit příznaky dyslipidemie, jedné z hlavních příčin onemocnění kardiovaskulárního systému. Je to onemocnění, při kterém je hladina LDL a triglyceridů zvýšená, zatímco hladina HDL je snížená. Toto onemocnění zvyšuje riziko ucpání arterií, což může vést k infarktu, mrtvici nebo ischemické chorobě srdce. Konzumací 45 gramů mandlí denně můžete předcházet onemocněním kardiovaskulárního systému. Semena mandloně obsahují mononenasycené a poly-nenasycené mastné kyseliny, stejně jako dietní vlákninu a vitamin E. Snažte se každý den sníst 8-10 mandlí, abyste doplnili stravu o nezbytné živiny.

migdały w misce i na stole

Semena sezamu

Sezamová semena jsou bohatá na lignany a fytosteroly, díky nimž snižují celkový cholesterol o 6% a špatný cholesterol téměř o 10%. Pokud chcete vylepšit výsledky krevních testů, zařaďte do své stravy zhruba 40 gramů sezamových semen.

Semena slunečnice

Slunečnice je dobrým zdrojem fytosterolů, což pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Můžete jíst jak surová, tak pražená slunečnicová semena. Jsou skvělým řešením nejen jako zdravá svačina, ale také jako přísada do salátů, masových jídel, smažené zeleniny a pečiva.

ziarna słonecznika wysypane z miski

Dýňová semena

Dýňová semena jsou bohatá na vitamíny a minerály, a proto byste je měli zařadit do svého jídelníčku. Efektivně podporují oběhový systém tím, že snižují hladinu cholesterolu a chrání před aterosklerózou. Jsou zdravým a chutným doplňkem do polévek, salátů, těstovin a desertů.

Lněná semínka

Výzkumy ukázaly, že přidáním 3 lžic lněných semen do denní stravy lze snížit hladinu cholesterolu u mužů o 10%, zatímco u žen nebyla pozorována významná změna. Pravděpodobně lignany, fytoestrogeny obsažené v lněných semenech, chrání srdce a snižují hladinu cholesterolu. Lněná semena také obsahují vlákninu a kyselinu alfa-linolenovou (ALA). Omega-3 mastné kyseliny pomáhají snižovat celkový a špatný cholesterol, současně tlumí zánětlivé procesy a snižují riziko některých nádorů. Vláknina pomáhá při zácpě, zklidňuje hlad a kontroluje hladinu cholesterolu. Pro maximalizaci přínosů z lněných semen byste je měli nejprve mlet nebo drtit. Poté je můžete přidat do pečiva, jogurtu, smoothie, snídaňových cereálií, chilli nebo omáček.

Semena chia

Chia semena jsou bohatá na živiny, včetně zdravých tuků, minerálů, rozpustné vlákniny, antioxidantů a vitaminů skupiny B. Nejenže snižují riziko diabetu a metabolického syndromu, ale také pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu a triglyceridů. Chcete-li maximalizovat zdravotní přínosy chia semen, smíchejte je s sójou a ovesnými vločkami. Tyto produkty stabilizují lipidovou rovnováhu. Jak obohatit stravu o chia semena? Můžete je přidat do celozrnných palačinek, muffinů, jogurtu, ovesných vloček. Jsou také skvělým doplňkem do polévek, smoothie, salátů, granoly nebo jiných zdravých svačin. Měli byste však konzumovat chia semena s mírou, protože obsahují hodně kalorií.

nasiona chia w misce i rozsypane obok

Černucha

Hledáte přírodní způsoby, jak snížit cholesterol? Sáhněte po semenech černuchy, která jsou k dispozici v kvalitních lékárnách a obchodech s zdravou výživou. Tyto malá semínka skvěle poslouží jako koření. Dodají unikátní aroma pečivu, masovým pokrmům, salátům, sýrům a polévkám. Můžete je také použít k ochucení kvašených nebo dušených zelenin. Existují důkazy naznačující, že černucha může pomoci udržovat zdravou hladinu cholesterolu a triglyceridů. Zmíněná semena jsou bohatá na vícesložkové tuky, antioxidanty, vlákninu, tymochinon a fytosteroly, díky čemuž snižují hladinu lipidů a brání oxidaci špatného cholesterolu (LDL). Můžete také sáhnout po oleji z černuchy.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz