Home pro Ženy Znáte lapače snů a jejich význam nejen z pohledu designu?

Znáte lapače snů a jejich význam nejen z pohledu designu?

by czeko
0 comment

Lapače snů, to jsou kruhy různé velikosti s vypletenou sítí uprostřed a spoustou ozdobných prvků na šňůrkách. V posledních letech jakoby se s nimi roztrhl pytel. Nejsou ale jen skvělým designovým prvkem. Pro indiány mělo jejich vyrábění ještě hlubší význam.

Víte jaký? Kam lapače snů doma umístit nebo jak si je vyrobit?

Význam lapače snů

Lapače snů máme díky indiánům z kmene Čipivejů. Ten úplně první kdysi údajně vyrobila indiánská babička na radu šamana, když její dítě celé noci proplakalo a nemohlo spát. Podle šamana byly na vině zlé sny a duchové, a proto indiánce poradil vyrobit ochranný amulet pro dítě. A ono to fungovalo!

A tak se začala ochrana a filtr zlých snů šířit. Už pro indiány byl totiž klidný a nerušený spánek velmi důležitý.

I dnes spousty lidí věří, že právě lapače snů chrání dobrý spánek a také zlepšují atmosféru místnosti, v níž jsou zavěšeny.

V dnešní době navíc lapače snů slouží i jako pěkná dekorace.

Části lapače a jejich symbolika

I jednotlivé části lapačem, kruh, síť a peříčka, mají svou jasně danou symboliku.

Kruh

Kruh, základ celého lapače, by měl být v nejideálnějším případě vytvořen z měkkého dřeva oloupaného od kůry, nejlépe například z vrbového proutí.

Původní kruhy měly velikosti obvodu asi 9 cm, dnes se vyrábí lapače i mnohem větší velikosti, spíše kvůli dekorativním účelům.

Kruh symbolizuje svět a vesmír. Kamínek, který se často následně vplétá do středu síťky symbolizuje vlastní já člověka uprostřed tohoto světa.

Síťka

Síťka, výplet, který uvnitř kruhu vytvoříte se dnes obvykle vyrábí z bavlněných provázků nebo lýka. Indiáni používali hlavně vlákna rostlinná nebo zvířecí šlachy.

Pokud chcete svůj zdravý spánek lapačem snů podpořit, zaměřte se na kvalitní výplet. Síťka totiž chrání před negativní energií a špatnými sny, které k síťce zabloudí a odrazí je svou magickou silou pryč.

Ke kamínku ve středu se dostávají jen sny dobré, poučné, které mají člověka něco naučit, předat mu něco nebo ho jen potěšit na duši.

Peříčka

Často se stává, že lidé kromě peříček zavěšují na lapače snů i korálky a další předměty. Pokud však věříte v jeho vliv na spánek a sny, dbejte na to, aby všechny materiály použité při jeho výrobě byly přírodní. Pírka můžete umístit i na obvod kruhu.

Peříčka mají za úkol zachytávat vesmírnou energii a filtrují ji od všeho zlého, co během noci přijde. Ráno jsou od těchto nečistot vyčištěna paprsky slunce.

Symbolika barev pro lapač snů

Pokud si chcete při tvorbě lapače snů vyhrát s barvami, řiďte se jejich symbolikou:

  • Zelená barva – symbolizuje klid, pohodu a kreativitu, podporuje dobré rodinné vztahy a sounáležitost. Dovede léčit, uklidňovat a navodit pocit relaxace
  • Žlutá barva – symbolizuje optimismus, smích, štěstí, veselost, moudrost a myšlení. Ze zdravotní oblasti žlutá barva pomáhá od stresu.
  • Červená barva – symbolizuje energii a vášeň, životní sílu, povzbuzuje k chuti do života a plnění si vlastních snů a přání
  • Modrá barva – přináší klid a rovnováhu, probouzí smysl pro zodpovědnost, zlepšuje komunikaci
  • Fialová barva – působí uklidňujícím dojmem a přivolává magické sny, usnadňuje meditaci a má pozitivní vliv na nervovou soustavu
  • Hnědá barva – pomáhá člověka ukotvit k zemi a k přírodě, z které čerpá energii, symbolizuje také pokoru, trpělivost a střídmost
  • Bílá barva – zesiluje účinky všech ostatních barev, symbolizuje čistotu, nevinnost a perfekcionismus

Výroba lapače snů

Pokud byste si lapač snů rádi vyrobili sami doma, přesně podle vašich představ, určitě můžete. Víte ale jak na to?

Pro výrobu lapače budete potřebovat kruh – nejlépe svázené vrbové proutí zbavené kůry, svázané do podoby kruhu provázkem. Některé ženy dnes využívají pro výrobu kruhů například i kovové kruhy z galanterie.

Kruh se následně obmotává látkou, bavlnkou, koženou šňůrkou nebo přízí, záleží, po jakém materiálu toužíte.

Následně se bude kruh vyplétat. Jeden konec provázku přivažte ke kruhu a v pravidelných rozestupech ho přivazujte po celém obvodu kruhu. Vznikne vám tak základ sítě.

Druhou řadu výpletu začnete tak, že provázek přivážete doprostřed prvního obloučku první řady a opět budete pokračovat po celém obvodu.

Na internetu naleznete řadu inspirace a různých stylů, jakými lze síť kruhu vyplést. Vybírat samozřejmě můžete, ale podle indiánů by měla být síť symetrická, aby se z ní zlí duchové nemohli dostat ven.

Pak už stačí navázat na kruh se sítí šňůrky ozdobené peříčky – obvykle v počtu 3 až 7, záleží na velikosti vaše lapače.

Nakonec se na lapač snů připevní ještě očko, aby se mohl umístit. Ale kam?

Přečtěte si tipy pro nastavení spánkového režimu.

Kam umístit lapač snů?

Ideální umístění lapače snů je přímo nad postelí.

Podle šamanské víry však může být lapač snů zavěšen také na okně. Oknem totiž do místnosti přichází energie, kterou lapač může filtrovat.

A co vy? Máte už svůj lapač snů, který vás chrání před všemi zlými silami?

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz