„Jo, to jsou hormony, to musíš pár let počkat!“ Tak jestli něco neplatí, tak rozhodně tahle věta o akné. Je sice pravdou, že akné trápí nejvíce během dospívání, kdy hrají hormony velkou roli, ale nejsou rozhodně jediným faktorem, který přispívá ke vzniku tohoto nepříjemného kožního problému. Proč se vlastně objevují pupínky na tvářích, na nose nebo na čele či v dekoltu i po dosažení plnoletosti? Jaké důvody jsou pro jeho vznik a jak změnit své návyky, aby pleť byla čistá a zářivá? Nechte se inspirovat praktickými radami, jak se zbavit nevzhledných pupínků jednou provždy.
Příčiny vzniku akné
Na úvod je třeba zmínit, že akné není estetickým problémem, ale jedná se o chronické kožní onemocnění, které může mít vážné následky a má i enormní dopad na psychiku. Nejen u teenagerů snižuje obličej plný boláků sebevědomí a vede k negativním myšlenkám. V dospívání je akné spojováno s hormony, hormonální nerovnováha ovlivňuje rozvoj pupenů i v dospělosti.
U žen se objevuje v době těhotenství, v šestinedělí nebo v menopauze. Hormony nejsou ale jediným faktorem, neblahý vliv na vznik různých typů akné má jídelníček bohatý na cukry, tuky a konzervační látky, protože jejich působením dochází k ucpávání pórů a ke vzniku zánětů.
Jídelníček i změna způsobu života
Jídlo na talíři ovlivňuje celý chod těla, kůže jako vnější orgán není výjimkou. Nevhodné potraviny mají dopad na zdraví, přemíra cukrů a tuků vede k obezitě i ke zmíněnému akné. Prvním krokem ke zlepšení vzhledu pleti je tak omezení sladkostí, slaných snacků a jídel z fastfoodu.
Současně se radí vyhýbat se výrobkům obsahujícím konzervanty, přidané látky nebo pálivé koření včetně chilli a jalapeños. Naopak pomohou potraviny bohaté na vitamíny C a E nebo zinek s nízkým glykemickým indexem. Někdy ale změna jídelníčku nedostačuje, na pleť má vliv i stres nebo nedostatek spánku.
Zbavte se stresu!
Nadměrný tlak na výkon v práci? Dlouhodobý stres způsobuje vážné zdravotní potíže, protože zvyšuje hladinu hormonu kortizolu v těle. Tento hormon je zodpovědný za rozvoj zánětů v těle a zhoršuje se vlivem jeho zvýšené hladiny akné.
Obdobně jako stres působí nedostatek spánku, pro zlepšení stavu pleti je tedy nezbytné dodržovat spánkový režim a více relaxovat. Pomáhají také meditační techniky, poslech hudby nebo různé pohybové aktivity, při kterých se naopak vyplavují endorfiny, hormony štěstí, které zapříčiňují dobrou náladu a pozitivně působí na kůži jako takovou.
Ochrana pleti je nutnost
Pleť je citlivá vůči znečištěnému životnímu prostředí, proto se musí pravidelně dvakrát denně čistit pomocí speciálního mycího gelu nebo micelární vody. Kožní buňky oslabují taktéž ve smogu i při kouření či při nadměrném slunění, které přispívá k tvorbě akné. Při pobytu na slunci se radí ošetřovat pokožku vhodnými prostředky s vysokým ochranným faktorem, jen tak lze zamezit tmavnutí jizev, které se objevují u nejtěžších forem akné.
Při cystické formě je vhodné vyhledat dermatologa, který může předepsat antibiotickou mast nebo přistoupí k dlouhodobější léčbě pomocí dalších předepsaných léčiv, které zbaví pokožku bakteriální infekce.