Home Bydlení Vyhněte se nejčastějším chybám při zateplování

Vyhněte se nejčastějším chybám při zateplování

by czeko
0 comment

Ať už to byla zelená úsporám nebo prostá součást renovace domu, co vás přimělo uvažovat o zateplování fasády je dobré vědět jak na to. Lidé se při zateplování neustále dopouští 5 chyb, které vedou k celkovému znehodnocení vložených finančních prostředků a výsledný efekt zateplení je nulový.

I když jste si najali firmu, vyplatí se vědět, jak při zateplování domu postupovat. Nejenže je díky tomu snazší vybrat firmu, ale i domluvit se na konkrétních detailech.

1.   Špatný podklad

Každá fasáda by měla mít správně upravený podklad. Pokud budete plácat izolaci a novou fasádu a na starou opadávající omítku, dlouho vám renovace nevydrží.

Podklad by tedy měl být vyzrálý, bez prachu a mastnot, výkvětů nebo puchýřů, odpadávajících míst, biotického napadení a trhlin. Proto je v praxi obvyklé starou omítku odstranit a začít skoro od základů. Podklad by měl být rovný.

2.   Nevhodně zvolený materiál

Znát rozdíly mezi foukanou a stříkanou izolací se v tomhle případě vážně vyplatí. Nevhodně zvolená izolace může vést ke vzniku tepelných mostů.

Také zde platí určitá pravidla. Do výšky 300 mm se držte nenasákavých materiálů z extrudovaného polystyrenu (XPS) nebo perimetrického polystyrenu se sníženou nasákavostí. A nakonec nezapomeňte dodržovat požární požadavky dle ČSN 730810.

3.   Tloušťka tak akorát

Další častou chybou, která vede ke špatnému zateplení, které může narušit jak domácí pohodu, tak i zdraví vaše i domu, je nedostatečná tloušťka izolační vrstvy.

Tloušťka izolace se má opět řídit určitými pravidly a požadavky, konkrétně ČSN 730540:2 a vyhlášky o energetické náročnosti budov. Tloušťka izolační vrstvy se odvíjí od typu domu (např. cihlový), od toho co zateplujete (střecha, stěna, strop atd.) a od navržené skladby konstrukce (tepelná vodivost původní konstrukce).

4.   Špatně určený rosný bod

Ve zdech domu se často objevuje tzv. rosný bod. Tento bod je jeden ze základních faktorů při zateplování a také nejčastější chybou. Tento bod označuje teplotu, při níž je vzduch maximálně nasycen vodními parami, které vzduch již nezvládne absorbovat. Tudíž dochází ke kondenzaci na vodu a vzniká vlhkost, která vede ke vzniku plísní.

Existuje několik opatření proti tomuto faktoru – zateplení směrem z exteriéru, použití provětrávacích fasád nebo použití difuzně otevřených izolačních materiálu.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz