Domů » Termovizní měření odhalilo: Stromy fungují jako dokonalá klimatizace

Termovizní měření odhalilo: Stromy fungují jako dokonalá klimatizace

by Emma Nová

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké jsou skutečné teploty silnic, střech domů, zábradlí nebo dopravních značek během tropických dní, tedy dní, při nichž teploměr přesahuje 30 stupňů Celsia? A víte, jaký vliv na teplotu má v rozpálených městech vzrostlá zeleň? Odpověď na tyto otázky poskytuje termokamera, která potvrzuje obrovský dopad zeleně na okolní teplotu. Termovize v tomto období napomáhá hlavně v zemědělství pro zjištění obsahu vody v zemi a podobně.


Co dokáží termosnímky?

Termosnímek za pomocí škály barev zobrazuje rozdílné teploty, je složený z jednotlivých obrazových bodů (pixelů) a každý pixel představuje bod snímaného tělesa s konkrétní teplotou. Na termovizním snímku jsou teplotám přiřazeny barvy dle teplotní škály.


Se zelení a bez: Rozdíl více než 20 stupňů Celsia

Rozhodli jsme se změřit teplotu prostředí bez zeleně i prostředí, v němž se zeleň vyskytuje. Výsledné termosnímky dokazují, do jaké míry dokáží stromy prostředí ochladit. Rozdíl teploty povrchů byl ve stejnou chvíli až o 20 stupňů nižší. Nejvyšších teplot přitom dosahovaly rozpálené střechy domů a nejnižších plochy pod stromy. Proto také doporučujeme při těchto vysokých teplotách procházky pod vzrostlými stromy i mimo chodníky, kde to bude teplotně komfortnější.

Zajímavost: Jeden vzrostlý strom zásobený vodou chladí se stejnou efektivitou jako několik klimatizačních jednotek.

Více informací o službách na www.unikytepla.cz

Redakce doporučuje