Neděle, 4 června, 2023
Domů » Termovizní měření odhalilo: Stromy fungují jako dokonalá klimatizace

Termovizní měření odhalilo: Stromy fungují jako dokonalá klimatizace

by Emma Nová
0 comment

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké jsou skutečné teploty silnic, střech domů, zábradlí nebo dopravních značek během tropických dní, tedy dní, při nichž teploměr přesahuje 30 stupňů Celsia? A víte, jaký vliv na teplotu má v rozpálených městech vzrostlá zeleň? Odpověď na tyto otázky poskytuje termokamera, která potvrzuje obrovský dopad zeleně na okolní teplotu. Termovize v tomto období napomáhá hlavně v zemědělství pro zjištění obsahu vody v zemi a podobně.


Co dokáží termosnímky?

Termosnímek za pomocí škály barev zobrazuje rozdílné teploty, je složený z jednotlivých obrazových bodů (pixelů) a každý pixel představuje bod snímaného tělesa s konkrétní teplotou. Na termovizním snímku jsou teplotám přiřazeny barvy dle teplotní škály.


Se zelení a bez: Rozdíl více než 20 stupňů Celsia

Rozhodli jsme se změřit teplotu prostředí bez zeleně i prostředí, v němž se zeleň vyskytuje. Výsledné termosnímky dokazují, do jaké míry dokáží stromy prostředí ochladit. Rozdíl teploty povrchů byl ve stejnou chvíli až o 20 stupňů nižší. Nejvyšších teplot přitom dosahovaly rozpálené střechy domů a nejnižších plochy pod stromy. Proto také doporučujeme při těchto vysokých teplotách procházky pod vzrostlými stromy i mimo chodníky, kde to bude teplotně komfortnější.

Zajímavost: Jeden vzrostlý strom zásobený vodou chladí se stejnou efektivitou jako několik klimatizačních jednotek.

Více informací o službách na www.unikytepla.cz

Redakce doporučuje

O nás

LiveMag – Magazin o módě a životním stylu

@ 2008 – 2023; Provozovatelem webu je Ing. Vítězslav Kotík, MBA, U Michelského mlýna 1535, Praha 4, Inzerci na webu zajišťuje Redakce: info@press-media.cz