Home Móda PRIM SPARTAK 70 – limitovaná edice připomíná založení novoměstské hodinářské tradice

PRIM SPARTAK 70 – limitovaná edice připomíná založení novoměstské hodinářské tradice

by czeko
0 comment

Přesně před 70 lety, na podzim roku 1949, se v Novém Městě nad Metují otevřel pobočný závod podniku Chronotechna, pověřený vývojem a později výrobou náramkových hodinek. U zrodu novoměstské hodinářské tradice, která pokračuje dodnes, stálo 15 nadšených pracovníků, vybavených obráběcími stroji z Meziměstí u Broumova, kde za války sloužily k výrobě časových zapalovačů pro dělostřeleckou munici. Tak začala dlouhá cesta ke vzniku prvních československých hodinek, které spatřily světlo světa v roce 1954 pod názvem SPARTAK. 

V roce 2019 slaví výrobce primek 70 let od založení závodu v Novém Městě nad Metují, který se v roce 1969 osamostatnil a oddělil od Chronotechny i se vším, co do té doby v Novém Městě vytvořili. Tento závod, nyní jako ELTON hodinářská, a.s., funguje dodnes. Kulaté výročí se stalo inspirací pro vytvoření nové limitované edice, která odkazuje – jak jinak – na úplně první československé hodinky SPARTAK. Minimalistický design neztratil své kouzlo ani po více než šesti desítkách let, konstrukční vylepšení a použité materiály plně odpovídají požadavkům současného zákazníka.

Leštěné pouzdro o průměru 39 mm je vyrobeno z nerezové oceli a osazeno manufakturním in-house strojkem PRIM kal. 103 s ručním nátahem. Limitovaná edice se vyznačuje několika výjimečnými prvky a novinkami, které jsou na těchto hodinkách použity premiérově. Poprvé v novodobé historii má model SPARTAK mimostřednou vteřinovou ručku, stejně jako původní hodinky z počátku 50. let 20. století. Číselník má zafrézovanou kružnici pro mimostřednou ručku a body číselníku jsou tištěny několikanásobným tiskem. Díky tomu působí číselník zajímavým plastickým dojmem. Vzhled limitované edice doplňuje světlá patina číselníku a zlacené lístkové ručky.  

Na západkovém kole je název hodinek „SPARTAK“ a můstek soukolí je signovaný hodinářem, který hodinky montoval. Můstek setrvačky zdobí nový piktogram, který odkazuje na symboliku Novoměstských oblouků. Stejný piktogram zdobí také korunku. Novoměstské oblouky jsou symbolem, který provází značku PRIM již dlouhá desetiletí a odkazuje právě na místo výroby, které si v průběhu let vysloužilo přídomek „město hodinek“. Kontinuita výroby náramkových hodinek nebyla v tomto městě přerušena od roku 1949 do dnešních dnů. Hodinky PRIM tak přežily i nesmírně obtížné období 90. let, které se stalo pro mnoho tradičních českých značek osudné. Společnost ELTON hodinářská je právním nástupcem původního podniku ELTON a pokračovatelem sedmdesátileté hodinářské tradice. Protože se stále na našem trhu objevují výrobky označené logem PRIM, které s dlouholetou tradicí nemají vůbec nic společného, rozhodla se firma zdůraznit původ hodinek PRIM používáním symbolu Novoměstských oblouků, které budou označovat hodinky s mechanickým in-house strojkem.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz