Home Rady a návody Portské víno si velice oblíbíte i vy

Portské víno si velice oblíbíte i vy

by PH
0 comment

Portské víno je jedním z nejopomíjenějších a nejpodceňovanějších druhů vína na trhu. Pokud ho vyrábí nějaké renomované vinařství, poskytuje vskutku lahodné chuťové zážitky. V následujících řádcích se proto na portská vína jako taková podíváme podrobně.

portskými víny rozhodně neprohloupíte, protože se podávají k dezertům, přidávají se do koktejlů, ale klidně se vychutnávají jen tak samotná u večeře. Portské víno jako takové je zkrátka univerzální.

Kde se portské víno vyrábí?

Portské víno se vyrábí v údolí Douro v severní části Portugalska. Většina portských vín je červených, ale narazíte i na bílé a růžové varianty. Hlavními odrůdami révy, z nichž se portské víno vyrábí, jsou touriga nacional, touriga franca, tinta roriz (tempranillo), tinta barroca a tinta cão. Přestože je povoleno používat více než 50 různých odrůd, tyto vyjmenované jsou nejčastější.

Jak se portské víno vyrábí?

Portská vína se vyrábějí několika styly, které se liší především stárnutím. Počáteční kroky vinařského procesu jsou vždy stejné.

Portská vína jsou specifická tím, že se do nich během výroby přidává neutrální destilát. Po sklizni se hrozny rozdrtí a fermentují jako u běžného vína. Nicméně ještě před dokončením fermentace se do portského vína přidá nějaký neutrální alkohol, který zastaví kvasinky a v moštu zůstává zbytkový cukr. Alkoholový obsah vína je tedy vyšší.

Neutrální destilát v portském víně působí i jako přírodní konzervant, což znamená, že mají vína po otevření delší trvanlivost než vína běžná. Není nutné víno rychlé dopít, protože v lednici vydrží i několik týdnů. Portské se totiž doporučuje pít po malých skleničkách.

Klidně ho můžete dát i jako víno k 60. narozeninám, protože je unikátní a specifické svou chutí. Podívejte se do e-shopu Wineme, kde najdete celou řadu lahví.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz