Domů » Jaká je budoucnost tabáku?

Jaká je budoucnost tabáku?

by Emma Nová

Budoucnost tabáku, tak jak jsme ho znali dodnes, je nejistá. O tom vypovídá současný trend, kdy se zhruba dvě třetiny kuřáků pokouší se svým zvykem přestat nebo ho alespoň omezit. Nebylo tomu tak ale vždy. Klasiky v minulém století představovaly pro mnohé vyjádření společenského postoje. To už ale pominulo a místo toho se lidé soustředí hlavně na jejich nežádoucí důsledky. Těmi jsou hlavně civilizační choroby jako mrtvice, infarkt nebo samozřejmě karcinogenní onemocnění.

více v článku...

Hoření vs. zahřívání

Potencionální onemocnění jsou silný argument, proč zapalování omezit. Je ovšem nutné si uvědomit, co taková onemocnění způsobuje. Je to především proces hoření, během kterého dochází k uvolňování požadovaného nikotinu, ale zároveň také škodlivých látek. Těmi nejznámějšími jsou:

  1. dehet
  2. oxid uhelnatý.

Současný vývoj však umožnil se s těmito okolnostmi vypořádat. Nabídl elektronická zařízení, která proces hoření nahradila procesem zahřívání. V současnosti tak najdete na trhu například velmi oblíbené Pulze, zařízení na zahřívání tabáku, díky kterému dojde k zahřátí na požadovanou teplotu bez nutnosti zapálení. Navíc jedno nabití vydrží na dvacet použití, proto jej stačí každý večer zapojit na chvíli do zásuvky a bezstarostně zařízení využívat další den. V případě Pulze navíc dochází ke snížení škodlivosti až o 80 %.

Lepší budoucnost pro všechny

Pokud se bavíme o budoucnosti tabáku, tak můžeme s jistotou říct, že zůstane, ale v jiné podobě, než na kterou jsme byli za posledních několik desítek let zvyklí. Díky této formě zmizí řada nepříjemností, jako jsou:

  • žloutnutí zubů a nehtů,
  • zápach oblečení,
  • znečišťování ovzduší,
  • nebo zadýmené místnosti.

Takové alternativy jsou výhrou i pro ty, kteří se nikotinu vyhýbají a stěžovali si především na nepříjemný zápach dýmu a jeho škodlivost. Tito lidé se navíc v blízkosti zapáleného produktu stávají pasivními uživateli. Pakliže jsou dýmu vystaveni delší dobu a opakovaně, mohou se stát dokonce závislými na nikotinu. Nic z toho s moderní alternativnou však nehrozí.

Autor: Elena Gotfried

Redakce doporučuje