Home Magazín Inspirace: jak připravit příjemné posezení pro letní grilovačky?

Inspirace: jak připravit příjemné posezení pro letní grilovačky?

by czeko
0 comment

Stejně jako k létu neodmyslitelně patří slunce, voda a opalování, nesmíme zapomenout ani na dlouhé večery, posezení s přáteli a grilování. Abyste si mohli pořádnou letní grilovačku užít se vším všudy, je třeba být na ni náležitě připraveni.

Víte, jak přizpůsobit místo zahradě letnímu grilování a jak připravit to nejlepší posezení pro vás, vaši rodinu i přátele?

S místem pro grilování počítejte na zahradě už od začátku

Pokud máte tu možnost a například po rekonstrukci domu přišla na řadu také rekonstrukce zahrady, dobře si rozmyslete, jak zahradu navrhnout.

TIP: Vyhněte se chybám při rekonstrukci domu.

Přemýšlejte tedy nad tím, kde v zahradě vytvoříte odpočinkovou zónu, kde se bude vyjímat dětský kout, kde budete pěstovat ovoce a zeleninu a kde naopak okrasné květiny a do jaké části zahrady se hodí umístit bazén či venkovní posezení.

Pokud místo dopředu určíte, je mnohem více pravděpodobné, že se vám povede vytvořit příjemný a dostatečně velký prostor pro grilování.

Výběr grilu

Zahradní grilovačky se v žádném případě neobejdou bez pořádného grilu. Při výběru ale záleží hlavně na vašich preferencích, i grilů je totiž na trhu velké množství, ostatně jako dnes už skoro všeho.

Existují:

  • grily na dřevěné uhlí
  • grily plynové
  • grily elektrické

TIP: Pokud máte možnost, vytvořte na zahradě i místo pro ohniště, kde si budete moci s dětmi opéct třeba špekáčky. Děti si tak zažijí to pravé léto a zároveň starostí o oheň a přípravou jídla venku je můžete inspirovat k samostatnosti a odpovědnosti.

Vybírejte pečlivě zahradní nábytek

I když samozřejmě primární roli při grilování hraje pořádný gril a výborné jídlo, neobejdete se ani bez kvalitního nábytku, u kterého se vám bude pohodlně stolovat a následně i odpočívat s plnými bříšky.

Vybírat můžete mezi různými druhy nábytku

Samozřejmostí by měl být dostatečně velký stůl a židle či křesla, na které hosty usadíte. Přemýšlejte proto i o počtech – kolik lidí bude vaše zahradní sešlosti navštěvovat?

Zároveň se velké oblibě v posledních letech těší také zahradní sedačky a opravdu pohodlná křesla, podobná těm v obývacích pokojích. I o takové variantě můžete přemýšlet. Další možností jsou například zahradní houpací křesla.

Roli při výběru nábytku sehrává materiál

Velkou roli při výběru zahradního nábytku sehrává také materiál, z kterého je nábytek vyrobený. Pomalu ze zahrad mizí klasické plastové židle a vratké stoly a nahrazují je jiné materiály, především:

  • dřevo
  • hliník
  • umělý ratan

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je oblíbeným materiálem pro zahradní nábytek už řadu let a není se čemu divit. Svým přírodním vzhledem se totiž hodí opravdu do každé zahrady, navíc je to materiál bytelný. Nemusíte se bát, že by se masivní dřevěný stůl například převrátil vlivem větru.

Nevýhodou ale zůstává údržba dřevěného nábytku. Je totiž rozhodně náročnější než údržba jiných, umělých, materiálů.

Hliníkový zahradní nábytek

I hliníkový zahradní nábytek přináší výhody – je trvanlivý, odolný a zároveň skladný a lehký, působí elegantně. Nevýhodou je jeho tepelná vodivost – au!

Umělý ratanový nábytek

Nábytek z umělého ratanu je na českých zahradách stále na vzestupu – dobře vypadá a navíc je odolný. Při nákupu se však vyplatí investice do dražších, kvalitnějších kusů.

Myslete na přístřešek

I když je určitě možné grilovat jen tak pod holým nebem, pamatujte na to, že vás vždy může překvapit nečekaná bouřka nebo ochlazení. Navíc každý jistě ocení v letním parnu trochu stínu.

Ze všech výše zmíněných důvodů se vyplatí myslet také na přístřešek. Pokud se nechcete nebo nemůžete pouštět do stavby altánu či jiného zděného přístřeší, dopomoci si můžete například markýzou, slunečníkem nebo postavením zahradního stanu.

Doplňky dotváří atmosféru

Důležité je také využití doplňků, které dotváří atmosféru léta. Dejte však pozor, všeho moc škodí. Zvlášť při grilování se rozhodně nehodí zarovnat stůl vázami, soškami a dalšími dekoracemi. Na stole chcete totiž hlavně jídlo!

Přesto stůl může vypadat dobře – stačí doprostřed umístit jednu dekorační kytici, svíčky a vyhrát si spíše s prostíráním stolu – připravte skleničky, ubrousky a pěkně servírujte grilované maso i další pochoutky!

Další dekorace, které mohou být v prostoru umístěny jsou například světýlka. Obecně v zahradách často bývá problém s nedostatkem osvětlení po setmění. Pokud tedy nemáte v zahradě dostatek světel, svíčky a další malé žárovky vám budou i praktickým pomocníkem.

Hudba

V neposlední řadě – hudba. Nezapomínejte na ni. I když jste si pozvali hosty a pravděpodobně kromě jídla bude vaším dalším zájmem rozhovor, hudba by hrát měla, protože dokresluje atmosféru letní pohody.

Důležitá je její hlasitost a správný výběr. Hudba by měla být spíše tichou kulisou a rozhodně by neměla přehlušovat vaše povídání a vyprávění historek. Zesílit si ji můžete později, až se zábava trochu více uvolní, například k tancování.

Výběr hudby je samozřejmě ovlivněn vaší preferencí. Na druhou stranu by hudba měla být pohodová a neutrální, aby na poslech nikomu nevadila. Pokud si nevíte rady, můžete vybírat z předem vytvořených playlistů na různých hudebních platformách.

Shrnutí

Pořádné letní grilování se tedy určitě neobejde bez grilu a příjemného posezení, popř. dekorací. Důležité je také dotváření atmosféry, aby se u vás hostům líbilo a přišli znovu. Nezapomínejte proto na dekorace, hudbu a jednoduše buďte dobrými hostiteli.

Pokud máte možnost a zahradu čeká velká rekonstrukce nebo teprve přemýšlíte nad jejím uspořádání, přečtěte si praktické tipy pro úpravy zahrady, které vám mohou pomoci vyřešit různá úskalí v její organizaci.

To nejdůležitější na všech grilovacích sešlostech je ale gril a pořádné jídlo! Nemusíte grilovat jen maso, ale vyzkoušejte i jiné speciality. Nezbývá už nic jiného než rozpálit gril a pustit se do toho!

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz