Zájem o hypotéku nemají pochopitelně jen páry. V posledních letech stoupá zájem jednotlivců. Samoživitelé jsou v případě hypotéky v nevýhodném postavení. Je to z toho důvodu, že jim chybí spolužadatel s vlastním příjmem, který by sloužil jako jistota pro poskytovatele hypotéky, že pokryje případný výpadek příjmu. Může jim pomoci například pojištění či možnost započítání výživného nebo rodičovského příspěvku.
Hypotéka ale rozhodně není pro samoživitelé nedostupná. Pro banky – recenze firem je to v dnešní době běžnou praxí. Ty z nich, které mají detailnější ratingovou škálu, je však mohou umisťovat do kategorie rizikovějších klientů a poté jim hypotéku poskytnout s vyšší úrokovou sazbou.
Důležitá je bonita
Je jasné, že banka má větší jistotu, když o hypotéku žádají dvě nebo více osob. Znamená to pro ní totiž menší pravděpodobnost, že splácení hypotéky bude jakkoliv ohroženo. Při procesu schvalování žádosti o hypotéku je důležitá bonita, která vždy musí vždy vycházet. Poskytovatel hypotéky samozřejmě každou žádost posoudí individuálně a vyhodnotí rizika. Zajímá ho například věk žadatele, výše jeho příjmů, kde a jak dlouho pracuje, předmět hypotéky a podobně. Potenciálně problematické postavení mohou mít mladí samoživitelé, protože mají pouze krátkou pracovní historii.
Ke snížení rizika může sloužit pojištění
Ke své žádosti o hypotéku si uchazeč může sjednat tzv. pojištění schopnosti splácet. Toto pojištění poskytovateli hypotéky vyřadí určitá rizika, která existují v souvislosti s výpadkem při splácení. V některých případech dokonce poskytovatel podmíní schválení sjednáním tohoto pojištění. Hodnocení a recenze firem najdete na portálu Aplikant.cz od společnosti 123jobs Media, tuzemského provozovatele náborových a hodnotících aplikací.