Home Cestování Co si připravit před fotografováním?

Co si připravit před fotografováním?

by czeko
0 comment

Než se vydáte fotit do terénu, měli byste se na focení náležitě připravit. Velmi důležité je si zkontrolovat, jestli máte vše, co budete potřebovat. Bez kontroly by se vám totiž mohlo stát, že se domů vrátíte bez fotek, ale zato se zkaženou náladou. Jak se připravit na fotografování do terénu? A jestli je potřeba mít s sebou sluneční clonu a polarizační filtr, to vám osvětlí následující řádky.

Než vyrazíte do terénu, pořádně se připravte. Ze všeho nejdřív si nachystejte fotoaparát a brašnu. Ujistěte se, že je v brašně všechno, co potřebujete.

Paměťová karta

Taková samozřejmost! No, možná byste se divili, kolika profesionálům se to vymstilo. Zkontrolujte, jestli máte paměťovou kartu ve foťáku a jestli je na ní dostatek místa. To uvidíte na displeji fotoaparátu. Pokud je na ní místa málo, fotky stáhněte do počítače a kartu vymažte. Nezapomeňte se ujistit, že máte snímky zálohované.

Než však kartu z foťáku vyjmete, vypněte ho. Nezapomeňte do foťáku kartu zase vrátit. Kromě toho si s sebou vezměte i náhradní kartu, abyste měli zálohu, když se rozjedete. 

Nabitá baterie

Ověřte si, že baterie je nabitá. Vždycky ji dobijte na maximum. Dnes už můžete akumulátory fotoaparátů nabíjet kdykoliv, bez toho, aby u nich vznikal paměťový efekt. Ten dříve snižoval životnost a kapacitu baterie. V ideálním případě používejte akumulátory dva. Jeden ve fotoaparátu a druhý v brašně. Je to jistota.

Myslete na to, že výdrž baterie ovlivňuje počasí.  V zimě, hlavně v mrazu, se akumulátory vybíjí rychleji. Pokud uvidíte, že už vám v akumulátoru moc energie nezbývá, vyndejte ho z fotoaparátu a dejte si ho do vnitřní náprsní kapsy u bundy nebo svetru, anebo do kapsy u kalhot. Tím, že bude v teple, jeho výdrž se trochu prodlouží. 

Sluneční clona

Sluneční clona je součástí základní výbavy. Určitě ho máte ve své výbavě od začátku, umělohmotný nebo gumový nástavec se připevní na objektiv. Chrání před šikmým bočním světlem, které dopadá na objektiv a kvůli kterému vznikají na fotkách odlesky.

Sluneční clona zároveň objektiv chrání proti nárazu a mechanickému poškození, deštěm a trochu i před prachem.

Polarizační filtr

Odfiltruje vám odlesky z vodní hladiny, skla, nekovových předmětů. Zvýrazní i barvy, modrá obloha tak bude tmavší a lépe na ní vyniknou bílá oblaka. Intenzitu polarizáku nastavíte otáčením filtru. Nejsilnějšího efektu ztmavení oblohy docílíte, když bude směr vašeho pohledu svírat s místem pozice slunce pravý úhel. Slunce tedy musí být buď vlevo či vpravo od vás, či přímo nad vámi. Čím je úhel menší, tím je menší i síla účinku polarizačního filtru.

Stabilní stativ

Stativ se používá především při nedostatku světla. Když fotíte večer nebo v noci používáte dlouhé expoziční časy, při kterých už fotoaparát neudržíte v ruce tak, aby se snímek nerozmazal.

Stativ použijte i v situaci, kdy chcete například zvýraznit tekoucí vodu. Záleží sice na různých faktorech, ale obecně se dá říci, že od expozičního času 1/30 s už byste foťák na stativ měli nasadit. Pokud s sebou stativ nemáte, nezoufejte. Fotoaparát si položte na jakoukoliv stabilní podložku – kámen, zeď či auto.

Abyste měli jistotu, že na nic nezapomenete, vytvořte si seznam věcí, které k fotografování potřebujete. Nalepte si ho na skříň s vaším foto vybavením a příště už nic nezapomenete. To, že se budete připravovat podle seznamu, přináší ještě několik dalších výhod, příprava bude rychlejší a vy nebudete muset celý den přemýšlet, co si vzít s sebou a na co nezapomenout. 

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz