Jestliže podnikáte a zvažujete z nějakého důvodu, že byste rádi se svým byznysem expandovali do zahraničí, máte několik možností, jak to udělat. Jednou z těch nejzajímavějších pak je založení odštěpného závodu. Nevíte, co to odštěpný závod je?
To vůbec nevadí, jelikož se právě touto tematikou budeme v tomto článku zabývat. Vysvětlíme si principy takového podnikání, jak to vlastně funguje, k čemu je to dobré apod. Řeč dojde i na konkrétní výhody a nevýhody tohoto zřízení a posléze i na to, jakým způsobem se odštěpný závod zakládá.
Co je to tedy odštěpný závod?
Pakliže se na samotný pojem odštěpný závod podíváme do zákoníku, tak se o něm více dozvíme v zákoně o obchodních korporacích, třebaže můžete stejně tak narazit i na jiný název – organizační složka.
Ten se ještě donedávna používal rovněž, ovšem po změnách v zákonech týkajících se obchodních korporací došlo k posunu na jiný název. Konkrétně se bavíme o roce 2014, kdy k oněm opatřením došlo, i když ne, že by to mělo nějak velký vliv na to, o čem se bavíme, ale pro úplnost to musí zaznít.
Princip je však stále stejný, a to takový, že odštěpný závod je část společnosti, která vykazuje funkční a hospodářskou samostatnost, přičemž je jako odštěpný závod zapsaná do obchodního rejstříku.
To znamená, že má vlastní IČ (IČO) a je registrována na finančním úřadě. Pokud má také nějaké zaměstnance, samozřejmostí je i registrace na okresní zprávě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny. Tudíž vše tak, jak je obvyklé. Tím však podobnost v zásadě končí, čímž se dostáváme k odlišnostem.
Oproti obvyklým společnostem funguje odštěpný závod ale trochu jinak. Především pak z pohledu právní subjektivity, jelikož je pouze součástí svého zřizovatele. To znamená, že se nejedná o samostatný subjekt, alespoň co se právních vztahů týče. Nejčastější alternativou je odštěpný závod zahraniční právnické osoby, který je zapsaný v českém obchodním rejstříku.
Pokud vás zajímají nějaké příklady, které tímto způsobem fungují, můžeme zmínit třeba Generali CEE Holding, nebo známější mBank S.A., ale i mnohé další. V České republice používá princip odštěpných závodů kupříkladu Česká pošta.
Kdo je vedoucí odštěpného závodu?
Co se týče vedení, odštěpný závod je řízen vedoucím odštěpného závodu. Ten má poté oprávnění jednat ve jménu společnosti ve všech záležitostech, které s chodem souvisí. De facto tak figuruje jakožto zástupce zřizovatele. Nejedná se tedy o samostatný statutární orgán, a proto je v obchodním rejstříku zapsán i on.
Výhody, které odštěpný závod nabízí
Jak již bylo řečeno, možnost expandovat se svým byznysem do zahraničí je patrně největším benefitem odštěpných závodů. S tím se pojí i to, že si tímto způsobem vytvoříte skvělou výchozí pozici pro průnik do dalších států.
Ale tím výčet pozitiv nekončí. Skvělé je i to, že také odpadá povinnost vytvářet základní kapitál, a naopak získáte možnosti využívat výhod smluv o dvojím zdanění. Tady musí ještě zaznít, že odštěpný závod se vždycky řídí legislativou té země, ve které sídlí.
Jak se odštěpný závod zřizuje?
V momentě, kdy se rozhodnete zřídit odštěpný závod, je potřeba pokračovat v několika krocích. Tím prvním je podání žádosti o registraci odštěpného závodu. K tomu bude potřeba mít výpis s informacemi o zřizovateli, včetně jeho rozhodnutí o založení odštěpného závodu a také souhlas s umístěním sídla, nebo výpis z katastru nemovitostí.
Nutno podotknout, že vše je potřeba mít přeložené od soudního překladatele. Proč? Pracujete totiž i s cizojazyčnými dokumenty. Ještě zbývá dodat, jak dlouho samotné založení trvá. Tato doba se pohybuje v rozmezí mezi třemi až čtyřmi týdny.
Pokud vám to ale přijde složité, případně se tím nechcete zabývat, můžete se obrátit na agenturu Parkerhill.cz, která se podobným náležitostem přímo věnuje. Zbavíte se tak obíhání úřadů, a navíc budete mít jistotu, že vše proběhne bez problému, a že jste na nic nezapomněli.