Home Bydlení 5 důvodů, proč je důležité větrat

5 důvodů, proč je důležité větrat

by czeko
0 comment

Hlavně ne otevírat okna – přece neprotopíme majlant! Podobným heslem se stále řídí spousta českých domácností, které si neuvědomují význam větrání. Snaha o úspory je pochopitelná a stejně tak obava o zdraví – nechceme přece z bytu udělat lednici a nachladit se. Jenomže o tom výměna vzduchu není. Vydýchaný vzduch může naopak způsobit mnohem horší potíže, a to nejen ty zdravotní.

1. Ráj plísní

V nevětraném či špatně větraném bytě hrozí výskyt plísní. Během dne se do prostoru dostává vlhkost (dýcháním, po horké koupeli, při vaření apod.), která plísním vytváří takřka ideální prostředí. Proto je důležité zajistit výměnu vzduchu i v místnostech bez oken – v koupelně a na toaletě nesmí chybět odtahové ventilátory.

2. Koncentrace bakterií a virů

V nevětraném bytě, kde se teplota vzduchu stabilně pohybuje nad 21 °C, se vyskytuje mnohem více bakterií a virů. Členové domácnosti jsou častěji nemocní a onemocnění si vzájemně předávají.

3. Astma a alergie

Špatně větraná domácnost je místem, kde výrazně vzrůstá riziko projevů alergie i onemocnění astmatem. A pro osoby, které již těmito zdravotním trpí, se v takovém prostředí nedostává adekvátního komfortu.

4. Roztoči všude, kam se hnete

Ačkoliv jsou tyto mikroorganismy přítomny i ve větraných domácnostech, v těch nevětraných, kde vlhkost vzduchu dosahuje vysokých hodnot, je situace mnohem horší. S výskytem roztočů pak úzce souvisí s ekzémy, alergické reakce a další nepříjemné zdravotní komplikace.

5. Syndrom nezdravých budov

Kdo nevětrá, škodí si mnohem více, než je na první pohled patrné. K typickým projevům tzv. syndromu nezdravých budov patří bolesti hlavy, chronická únava, nevolnosti, podráždění očí apod.

A jak správně větrat? Odborníci doporučují krátké, ale intenzivní větrání v pravidelných intervalech. Zdaleka nejefektivnějším řešením jsou však moderní větrací jednotky, které zajišťují řízené větrání a současně i filtraci vzduchu od nečistot.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz