Home Rady a návody Základní vodácké vybavení, které budete na řece potřebovat

Základní vodácké vybavení, které budete na řece potřebovat

by ona
0 comment

Chystáte se sjíždět řeku, ale nevíte jistě, co všechno budete potřebovat? Tak si raději pojďme hezky zopakovat, které základní vybavení by vám nemělo chybět. Od kajaků a pádel, přes záchranné vesty až po speciální vybavení jako špricdeky a házečky, co vše je důležité mít s sebou na vodě.

1. Půjčovna lodí

Pokud nemáte vlastní plavidlo, půjčovny lodí to jistí. Například půjčovna lodí Tábor nabízí širokou škálu lodí a vybavení pro každý typ plavby. Ať už se vydáváte na krátký výlet na divokou řeku s přáteli v kajacích nebo se chystáte na poklidnou několikadenní plavbu s rodinnou na raftu, určitě vám pomohou.

2. Kajak a kanoe

Ano, mezi těmito dvěma plavidly je skutečně rozdíl. Kajak je lehké plavidlo, může být i nafukovací, které se ovládá pomocí oboustranného pádla. Kajakář v něm sedí s nohama nataženýma dopředu. Oproti tomu kanoe se ovládá jednostranným pádlem. Kanoista klečí na jednom koleni nebo sedí na lavičce uvnitř kanoe. Oba plavidla můžou být pro jednoho i více vodáků, podle konkrétního typu lodi.

3. Pádlo

Když se chystáte na vodu, nesmí vám v žádném případě chybět pádlo. To může být oboustranné nebo jednostranné. Oboustranné pádlo se používá v kajaku a má listy na obou koncích. Jednostranné pádlo je zase určené pro kanoi a má pouze jeden list. V závislosti na typu pádla se pak také liší styl pádlování.

4. Záchranná vesta a helma

Záchranná vesta je nezbytné bezpečnostní vybavení, který by měl na sobě mít každý vodák. Nezáleží na tom, jestli umíte dobře plavat nebo ne. Vestu byste měli mít nasazenou neustále, stejně jako helmu. Protože nikdy nevíte, kde pod hladinou číhá kámen nebo pařez, o který se můžete zranit. Ať už se vydáte jen na hodinovou vyjížďku, nebo třeba na celý den, myslete na svou bezpečnost. Záchranná vesta a helma můžou zachránit život.

5. Špricdeka

Co se skrývá pod tímto vtipným názvem? Je to neoprenová nebo gumová ochrana, která se připevňuje kolem otvoru v kajaku a zabraňuje vniknutí vody dovnitř během plavby.

6. Házečka

Jedná se o pytlík, který má úchytku na držení a uvnitř něho je smotáno 15ti metrové lano, kterým se třeba zachraňuje tonoucí. Házečku je dobré mít vždy v lodi s sebou, protože nikdy nevíte, kdy se takové lano může na něco hodit.

7. Loďák

Loďákem se myslí nepromokavý batohvak, nebo pytel na přepravu materiálu, oblečení a dalšího vybavení v lodi, které nechcete ztratit ani namočit.

8. Barel

Jedná se o plastovou nádobu, ve tvaru barelu, na vodákovu bagáž. Je uzavřená víkem, takže se do ní neodstane voda a zároveň ji můžete připevnit k lodi a mít jistotu, že vám nikam neuplave v případě, že se vyklopíte.

Tak co, máte vše, co potřebujete? Ne? Nevadí. Před svou plavbou si naplánujte zastávku v nejbližší půjčovně lodí. Taková půjčovna lodí Tábor má k dispozici veškeré potřebné vybavení, které by se vám mohlo na řece hodit.

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz