Člověk podle lékařů prospí až třetinu svého života. Tento typ odpočinku je však povolený, tělo spánek potřebuje jako sůl už jenom proto, aby dostatečně regenerovalo, mozek utřídil veškeré nově nasbírané podněty a myšlenky a další. A zahrada na tom není jinak. I ona vyžaduje pravidelný odpočinek, který u ní nastupuje ke konci roku, respektive na začátku roku nadcházejícího. Říká se tomu zimní spánek a příprava na něj je nezbytná.
Zimní spánek jako součást celého koloběhu života
Většina majitelů zahrad s příchodem chladnějších dní pomalu ale jistě schovává veškerou zahradní techniku a zahradní nářadí do zahradního domku. Na zazimování zahrady se však zapomíná nebo se tato činnost velmi podceňuje. A je to škoda či dokonce špatně. Zima na zahradě je nutnost a tento odpočinek je součástí celého koloběhu života.
Příroda se zimními úhyny organismů počítá, stejně tak počítá i s dostupností a nedostupností živin či dalšího. Spoléhá se však také na člověka, který by ji měl na nadcházející zimní období pořádně připravit. Proto matičku přírodu rozhodně nezklamte a pusťte se do nutných prací.
Nejdříve balkonovky, poté rostliny vysázené
Ze všeho nejdříve se přistupuje k zazimování balkonových rostlin. Během zimy nemají na balkonech, případně okenních parapetech, co dělat. Pokud je na zimu přemístíte do sklepa nebo do svého interiéru, vyhnete se každoročnímu nakupování nových a nových druhů.
Pokud máte balkony sklizené, na řadu nastupuje péče o rostliny na zahradě volně vysázené, které zde tedy budou přezimovat. Obvykle je stačí zastřihnout nebo zakrýt nějakou přírodní peřinkou a ony zvládnou přežít českou zimu, která v posledních letech ani není příliš výrazná.
Poté se přesuňte ke stromům a trávě. Zatímco trávu je nutné posekat na minimum, stromy zbavte starých větviček, které jim jen berou energii.