Home Finance Státní jazyková zkouška

Státní jazyková zkouška

by czeko
0 comment

Ač je to pro všechny v naší jazykovce k neuvěření, rok se znovu s rokem sešel. A to na přelomu května a června znamená pro studenty navštěvující pomaturitní studium angličtiny a němčiny na naší škole jediné. Jazykové zkoušky!

Letošní rok je velmi specifický. Počasí totiž svádělo studenty k pochopitelné lenosti v podstatě už od samotného počátku dubna – a tak bylo velmi těžké udržet jejich pozornost směrem ke Státní jazykové zkoušce až do konce května.  Zejména díky našim skvělým lektorům se to však povedlo a PELICAN si minulý týden mohl pokojně otřít studený pot z čela.

Studenti to zvládli, nutno říci, že skvěle – v historii mapující pelikání pomaturitní studium s rekordním úspěchem. Tak – zatímco se PELICAN pýří blahem a lektoři jsou na své „ratolesti“ pyšní, my se dnes chceme ohlédnout za tím, jak na naší škole letošní „státnice“ z jazyka probíhali. Ohlédneš se spolu s námi?

Proč do toho jít?

Studenti byli už na začátku roku seznámeni s tím, proč do státní jazykové zkoušky rozhodně jít. Mnozí z nich mají ambice po ročním studiu jazyků nastoupit na vysněné obory na vysokých školách. Na výšce totiž certifikát může posloužit u přijímaček, u kterých bývá státnice z jazyka bonifikována poměrně vysokým počtem bodů.

Při samotném studiu pak studentům na základě certifikátu může být uznán jazykový předmět. A ten, kdo se zrovna s kurzy angličtiny na výšce trápí, ví, že tyhle kredity „zadarmo“ by se jistojistě hodily! Další využití certifikátu někteří z našich studentů využijí při pracovních stážích v zahraničí, ale samozřejmě taky v tuzemsku. Úspěšné vykonání „státnice“ je zkrátka velkým přínosem pro každý životopis.

Správná úroveň, to je oč tu běží

Ta nejtěžší otázka číhala na naše studenty dávno předtím, než usedli k písemnému testu. Na lámání chleba totiž dochází už ve chvíli, kdy si studenti vybírají úroveň zkoušky, kterou budou skládat. Právě díky tomu, že lze státnici skládat z více úrovní – přijdou si na své opravdu všichni – ať už ti, kteří byli v angličtině při nástupu do jazykovky staří mazáci, tak ti, kteří se s kurzy němčiny či angličtiny setkali vůbec poprvé.

A tak, zejména díky doporučení lektorů, kteří jejich jazykové dovednosti v průběhu roku prozkoušeli nejlépe, vybírali studenti mezi zkouškami úrovně B1, B2 a C1. Průběh zkoušky je v podstatě u všech úrovní podobný, liší se pouze náročnost testu. 18. 5. 2018 byl den písemné části testu, na který se vymezuje čas 4 hodiny. Ač se může zdát, že je tento čas opravdu dlouhý, opak je pravdu. A věřte tomu, že všem kandidátům 4 hodiny utekly jako voda. Písemná část totiž ověřuje hned několik aspektů jazykových dovedností.

Studenty tak písemná část prověřila třeba v tom, jak je na tom jejich porozumění čtenému cizojazyčnému textu, jak jsou na tom jejich dovednosti v sestavení sdělení, jak dokáží porozumět textu vyslechnutému a v neposlední řadě taky schopnost užívat vybrané mluvnické a lexikální kategorie v cizím jazyce. Uuuf! No vidíte sami, není se čemu divit, že jim i u čtyř hodin mohla v tak nabytém programu nějaká ta minutka chybět! Tak, milí studenti, odevzdávat!

A teď si spolu popovídáme!

Celá Jazyková škola Brno PELICAN pak už jen trnula. Paradoxně (paradoxně?) byly výsledky písemné části přesně v den, kdy se konal večírek pomaturitních studentů. No – a už z nadpisu asi víš, že nakonec opravdu bylo co slavit!

Výsledky byly více než skvělé – a tak jsme valnou většinu studentů mohli s radostí pozvat k ústní části zkoušky, která se konala ve středu 6. 6. 2018. A přestože jsme mohli před samotnou zkouškou krájet po chodbách školy PELICAN napětí, ukázalo se, že jsme byli nervózní zbytečně.

Ústní část byla pro šikovné studenty vlastně už jen formalitou, po jejímž vykonání si mohli všichni společně zajít na vychlazenou odměnu. Samozřejmě, že mluvíme o zmrzlině! 😊

A co Ty, připojíš se v příštím květnu do řad úspěšných pelikánů a otevřeš si díky jazykovému certifikátu dveře do světa? Už teď se těšíme na viděnou!

Tvůj pyšný PELICAN!

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz