Home pro Ženy Mandala jako univerzální symbol mnoha kultur

Mandala jako univerzální symbol mnoha kultur

by czeko
0 comment

Tradicí je užívání mandal především v hinduistické tantře a vadžrajáně, zvané také tibetský či tantrický buddhismus. Odtud pronikly tyto motivy i do Číny a Japonska.

V Japonsku se používají jakožto zobrazení ráje buddhistické školy Čisté země či jako zobrazení šintoistických kami a svatyň.

Bývají s nimi ztotožňovány dokonce i pískové kresby domorodých Američanů a také lapač snů může být považován za určitou formu mandaly.

Jde tedy o poměrně silný a zároveň univerzální symbol, který pozvolna pronikl také do západní tradice. Mandaly provázely už staré Slovany. Dokonce i nejvyšší bůh Svarog spí ve slunečné mandale, kterou po denní obloze vozí Svarožic.

Následně se tento symbol přenesl i do křesťanství. Důkazem jsou hojně v architektuře užívaná rozetová okna, ale i často se objevující labyrinty nebo barokní kopule. Tyto prvky jsou tedy dokonale nadčasové a nadkulturní. A čím ještě jsou zajímavé?

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných. 

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o zvířatech, jako třeba jak dlouho žije lenochod, pak také o galaxiích nebo Vás nalákáme na zajímavosti o lovcích pokladů.

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz