Home Magazín K čemu slouží cizinci nostrifikace diplomu?

K čemu slouží cizinci nostrifikace diplomu?

by czeko
0 comment

Pokud jste cizinec se zájmem studovat, pracovat nebo podnikat na území České republiky, je nutnost vyřešit si tzv. nostrifikaci. Co to tedy vůbec je a jak to zařídit?

Co je to nostrifikace?

Jde o oficiální proces úředního ověření Vašeho ukončeného vzdělání a kvalifikace (odborná způsobilost) ze zahraničí. Ověříte si tedy co je zapotřebí, abyste mohli bez problému pracovat v České republice. Většinou se potvrzují vysvědčení, diplomy, osvědčení apod.  

České školy a úřady se totiž potřebují ujistit, že Vaše vzdělání nebo pracovní zkušenosti jsou dostatečné a ekvivalentní s požadovanými podmínkami v České republice.

Pro koho je nostrifikace určená?

Jste cizinec žijící v ČR a chcete v Česku studovat, pracovat nebo podnikat? Pak nostrifikaci potřebujete. 

K přijetí na českou školu je nutná nostrifikace diplomu ze zahraničí, které je rovnocenné s českým ekvivalentním vzdělávacím institutem. 

Pokud chcete rovnou pracovat na pozici žádající si určitou kvalifikaci v oboru, musíte kromě potvrzení o dokončení studia, mít i doklady o praxi a o složení zkoušek v zahraničí. Jedná se tedy o povolání, pro které jsou stanoveny jisté podmínky, bez jejichž naplnění není možné danou práci vykonávat – může jít o určitý stupeň dosaženého vzdělání, čistý trestní rejstřík atd.

To stejné se týká i podnikání. Nostrifikaci potřebujete, jestliže chcete podnikat v živnosti, která má určité předpisy, bez jejichž splnění není možné v ní podnikat. Seznam těchto oblastí, pro které je nutná nostrifikace, je uveden v Živnostenském zákoně.

Jak si nostrifikaci zařídit?

Záleží, za jakým účelem si, co potvrzujete. Zda budete dále studovat, pracovat nebo chcete začít v ČR podnikat.  

Pokud si žádáte o nostrifikaci vzdělání (akademické uznávání), je podstatné, o jaký typ vzdělání jde. Pokud požadujete potvrzení o základním, středoškolském nebo vyšším odborném vzdělání, je třeba zajít na krajský úřad. Vysokoškolské vzdělání poté potvrzují přímo vysoké školy s podobným studijním programem jako vzdělání, co si potvrzujete. 

Někdy může být akademické uznávání ale nutností i pro uznávání profesní.

Uznání platnosti odborné způsobilosti (profesní uznávání) poté potvrzují konkrétní orgány dané profese, jako jsou profesní komory nebo rovnou ministerstva. Podmínky a postup se liší pro jednotlivé profese.

Je zde rozdíl, zda pocházíte ze země spadající do Evropské Unie nebo jste občanem z tzv. třetích zemí. Např. nostrifikace diplomu z Ukrajiny, USA nebo Japonska bude tedy vyžadovat i akademické uznání (viz výše). 

Občan z EU se prokáže doklady o vzdělání, praxích atd. – záleží, co bude vyžadováno.

A chcete-li podnikat, je důležité vědět, do jaké kategorie daná živnost spadá. Může být řemeslná, vázaná, koncesovaná nebo volná. Právě pro volnou živnost není potřeba uznání, pro zbylé tři typy ano. 

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz