Mají lidé nejraději jahody, hrušky, banány, nebo snad kiwi? To se u každého liší, že? A podobně je tomu i s rybami. Každou nejlépe uctíte něčím jiným – jednu tučnou žížalou, druhou těstíčkem a třetí zase třeba peletou. Proto vám přinášíme přehled nejpoužívanějších návnad na ryby a prozradíme, na jaké druhy zabírají nejlépe.
Živá návnada
Živé návnady na ryby jsou asi první, co většinu z nás v souvislosti s vhodným krmením pro ryby napadne. Ne každé chytání si však živou návnadu žádá. Ve skutečnosti existuje mnoho umělých návnad, které odvedou podobnou práci a vy se nebudete muset po dešti vydávat na sběr žížal. Výhodou umělých návnad – nejčastěji připomínajících malé rybky – je, že je ryby doopravdy nespolknou a nehrozí tak, že háček skončí hluboko v jejich útrobách. Nevýhodou je, že tyto návnady bývají dražší.
Jako návnada na dravé ryby jsou ale stále celosvětově nejoblíbenější živí či mrtví živočichové, zvláště pokud lovíte sumce nebo štiky. Když se živá nástraha na háčku stále hýbe, mnohem pravděpodobněji na sebe upoutá rybí pozornost. Chytat můžete na žížaly, kobylky, červy nebo třeba malé nástražní rybky.
Tip: Pro lovení tloušťů nebo štik jsou skvělé pijavice.
Boilies
Boilies, neboli kuličky z těstíčka, jsou ideální krmení na ryby, protože jsou již hotovým výrobkem, který koupíte v rybářských potřebách. Často jsou v nich přimíchané různé aromatické a posilující látky, které ryby snáze přivábí. Jedná se o jednu z nejpoužívanějších nástrah na kapry. Seženete je v různých velikostech – podle toho, na jak velké ryby se chystáte.
Některé boilies klesají ke dnu, jiné jsou plovoucí – ty se používají zejména v zarostlých nebo kalných bahnitých vodách, kde by je ryby nemusely najít.
Těstíčko
Skvělou, ačkoliv stále méně a méně používanou domácí návnadou na ryby je těstíčko. Výroba těstíčka přitom není těžká. Většina lidí ale upřednostní již hotové zmíněné boilies. Koupit můžete také tzv. obalovací těstíčko, které je velmi podobné tomu domácímu. Výhodou domácího těstíčka je, že se z něj velmi snadno uvolňují pachy, které ryby přilákají. Je velmi účinnou návnadou především na kaprovité ryby.
Pelety
Chytání na pelety je často úspěšnější než chytání na boilies. Vyrábějí se z mletých rostlinných a živočišných mouček a dalších látek, které dohromady vytvářejí lisované válečky – pelety. Můžete je využít k lovu kaprovitých, ale i jako návnadu na dravé ryby, jako jsou například sumci. Seženete pelety, které v sobě mají dírku a napichují se tedy přímo na háček, nebo pelety závěsné. Jako návnadu na ryby na jaře můžete použít menší pelety, v létě pak raději sáhněte po těch větších.
Chytání se třpytkami
„Třpytky“ jsou návnady na ryby, které jsou ozdobené střapci, peřím a blýskají se na všechny strany. Jejich cílem je totiž upoutat pozornost ryb. Důležité je, aby třpytky byly stále v pohybu, rotací totiž vydávají vibrace, které ryby přivábí. Chytat na ně je snadné a hodí se i pro začátečníky. Skvělé jsou, když se chystáte lovit boleny, štiky, okouny nebo tlouště.
Lov na patentky
Patentky se používají hlavně při závodním rybolovu. Jedná se o larvy pakomárů, které jsou vcelku drahé, a proto je rekreační rybáři příliš nepoužívají. Často však narazíte na různé druhy návnad s jejich příchutí/aromatem.
Při výběru návnady tedy především zvažte, co a kde se chystáte lovit. Poté už jen popadněte prut a návnadu a vychutnejte si rybaření plnými doušky.