Home Móda Jak se zrodila ikonická fleecová mikina

Jak se zrodila ikonická fleecová mikina

by czeko
0 comment

Věděli jste, že předchůdcem fleecové mikiny, tedy dnes již osvědčené střední vrstvy (tzv. mid-layering) v chladnějším počasí, byl obyčejný vlněný svetr? Ještě v šedesátých letech minulého století na něj mnoho outdoorových nadšenců nedalo dopustit. Bylo velmi teplé a odolné, ale vždy se vyskytl problém, když zmoklo a ztěžklo. 

Špatně se čistil a dlouho schnul. To vše byly vlastnosti, které motivovaly Yvona Chouniarda, zakladatele společnosti Patagonia, aby se pustil do hledání alternativního materiálu, který by si zachoval pozitivní vlastnosti vlněného svetru, ale byl prodyšnější a lehčí. 

Na začátku 70. let se mu to podařilo. Yvon objevil akrylovou tkaninu, která sice nevypadala dobře a byla cítit, ale byla hydrofobní, a proto slibná. Inspirována tímto objevem se jeho žena Malinda vydala hledat podobnou látku do módní čtvrti v Los Angeles. Vrátila se domů s kusem polyesterové látky, která byla primárně určena k výrobě pro potahy na záchodová prkénka. Yvon později z tohoto huňatého polyesteru vyrobil prototyp prvního fleecového svetru. Přestože se začala plazit hned po prvním praní, její pozitiva byla patrná již tehdy. Měla všechny dobré vlastnosti vlny, ale vážila mnohem méně, i když byla mokrá. Dobře se čistí a rychle schne. Netrvalo dlouho a fleece se prosadil jako materiál ve světě outdooru. 

Největší výhody fleecových mikin

Technologie zpracování rouna se neustále zdokonaluje. V roce 1993 byla poprvé vyrobena 100% recyklovaná fleecová mikina z PET lahví a světlo světa spatřily první legendární mikiny Patagonia R1. Nejsilnější zbraní rouna se stala jeho nízká gramáž, bleskové schnutí a skutečnost, že neabsorbuje vodu jako vlna. Další dobrou vlastností rouna je, že snadno profoukne, což velmi dobře funguje i v opačném směru. Díky tomu skvěle odvádí vlhkost, která se během naší aktivity hromadí mezi první a druhou vrstvou oblečení. 

Nový standard pro střední vrstvu

Mikiny R1 od společnosti Patagonia výrazně posunuly standard oblečení střední vrstvy. V poslední době se společnosti Patagonia podařilo technický fleece ještě vylepšit. Mikiny R1 Air jsou vyrobeny z ultralehkého a extrémně prodyšného rychleschnoucího fleecu určeného pro náročné aktivity v chladném počasí. Tkanina je strukturovaná pro maximální pohodlí při pohybu a ramenní švy jsou posunuté, takže nepřekážejí při nošení batohu. K dispozici jsou také mikiny s funkční a přiléhavou kapucí. V případě potřeby ji můžete snadno umístit pod jinou kuklu nebo přímo pod helmu.  

Pohodlí i při aktivitách v chladném počasí

Mikinu Patagonia R1 Air využijete při outdoorových aktivitách, kdy potřebujete zůstat v teple i v chladném počasí. Zrovna když se vaše nároky na střední vrstvu oblečení přirozeně zvyšují s rostoucí tepovou frekvencí. Nikdo nechce být při cestování krásnou zimní krajinou ve značném nepohodlí, a proto je důležité se rozumně vrstvit. Mikina R1 Air je lehká, prodyšná a rychleschnoucí. Skvěle vám poslouží v náročných podmínkách a zbaví vás veškerého tělesného nepohodlí, které by vám mohlo zkazit zážitek z pobytu v přírodě kvůli nefunkčnímu oblečení. A to by byla škoda, že?

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz