Home Cestování Dovolená nalehko. Jak zabalit jen to nejnutnější

Dovolená nalehko. Jak zabalit jen to nejnutnější

by czeko
0 comment

Ačkoliv je dovolená spojena s povyražením, odpočinkem a znamenitými prožitky, cestování s sebou přináší nejednu horkou chvilku, a to ještě před samotným začátkem cesty. Pro mnoho lidí bývá problém, co a jak si zabalit. 

Zkušení cestovatelé radí, že na dovolenou není potřeba vozit plné kufry. Z vlastní zkušenosti totiž vědí, že minimálně polovinu toho, co do zavazadla zabalí, během rekreace vůbec nevyužijí. 

Mnoha turistům by stačil malý kufr do letadla, přičemž by ještě ušetřili na ceně letenek za kabinové zavazadlo. Letecké společnosti prodávají palubní vstupenky výhodněji, pokud se cestující zřekne objemného kufru a letí nalehko. 

Nemusí přitom vůbec strádat. Stačí zvolit univerzální, dobře kombinovatelné položky šatníku, které lze využít k vícero příležitostem. K procházce po přístavu, k večeři v lepší restauraci nebo návštěvě diskotéky. 

Většina hotelů nabízí služby prádelny a lze proto oblečení během dovolené nosit vícekrát, aniž by trpěla hygienická stránka věci. Koneckonců, na dovolené se vždy dá cokoliv dokoupit, pokud by se situace s oblečením projevila jako neudržitelná. 

Deodorant do letadla může být ošemetnou záležitostí, a to kvůli bezpečnostním kontrolám. 

Oblečení a jeho množství ovšem nebývá největším problém při cestování letecky jen s příručním zavazadlem. Kvůli přísným bezpečnostním opatřením na letištích je zakázáno na palubu brát ostré předměty, hořlaviny, výbušniny, zbraně a nejdiskutovanější tekutiny přesahující 100 ml. 

Přestože kosmetické firmy flexibilně reagují na poptávku a vyrábějí cestovní balení svých výrobků, občas může nastat problém. Sporný je třeba deodorant do letadla. I u něj je maximální množství 100 ml, což platí u deodorantu sprejového či kuličkového, který je považován za tekutinu. Naopak tuhý deodorant by potíže způsobovat neměl. 

U cestování pouze s kabinovým zavazadlem je u řady leteckých společností nutné dbát na stanovené maximální povolené rozměry a hmotnost. Zejména u nízkonákladových dopravců bývají kontroly přísnější a objemnější zavazadlo musí být přepravováno jako zavazadlo zapsané. Cestující za překročení limitu samozřejmě zaplatí nemalé částky. 

Letištní kontroly jsou nekompromisní. O vše, co nepatří na palubu letounu, cestující bez náhrady přijdou. 

I v případě kosmetiky platí, že vše se dá pořídit v cílové destinaci. Při balení se vyplatí použít selský rozum. Cestuje-li celá rodina pohromadě, není nutné, aby každý člen domácnosti vezl svoji vlastní zubní pastu nebo šampon. Na týden dovolené bohatě postačí jedno balení pro všechny, které lze navíc koupit až na místě. 

Kdo by si nechtěl lámat hlavu s balením a váhovými limity, může dát přednost autodopravě před dopravou leteckou. V autobusu nebo osobním automobilu neplatí váhové restrikce ani omezení tekutin a potenciálně nebezpečných předmětů. 

I při pozemní dopravě je však nutné zvážit veškerá rizika, jako je případná porucha auta, dopravní nehoda nebo méně závažná starost, jak dlouho nabíjet autobaterii

Cestovní pojištění je nezbytné

Cestovní pojištění musí mít uzavřené každý cestující, ať se přepravuje letecky, nebo pozemně. Nelze se spoléhat pouze na kartičku zdravotní pojišťovny, neboť ta kryje jen nezbytně nutné lékařské ošetření, a to pouze v Evropské unii. 

Pokud dojde k nutnosti okamžité přepravy zpět do vlasti, případně bude nutné repatriovat zesnulého, pojišťovna takové úkony nehradí a pozůstalým mohou přijít statisícové až milionové účty. Cestovní pojištění VZP je jedním z těch, které je na takové situace připraveno. 

You may also like

Leave a Comment

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz