Home Finance Výhody a nevýhody termínovaného vkladu

Výhody a nevýhody termínovaného vkladu

by czeko
0 comment

Máte pohodlnou finanční rezervu a přemýšlíte o tom, jak nejlépe zhodnotit své peníze? Zatímco na běžném účtu budou rychle ztrácet na hodnotě, k dispozici máte celou řadu nejrůznějších spořicích a investičních nástrojů, díky kterým můžete získat i něco navíc. Jedním z nich je i termínovaný vklad. Pojďme se společně kouknout na jeho výhody a nevýhody.

Co je to termínovaný vklad

Termínovaný vklad je speciální typ spořicího účtu. V praxi funguje tak, že uložíte své peníze u banky, případně jiné instituce, na předem dohodnutou dobu a za předem dohodnutý úrok. Poté získáte částku navýšenou o úroky. Existují dva druhy termínovaných vkladů.

Jednorázové termínované vklady

Po předem definované době se vám vrátí peníze automaticky zpět a dále se vklad již neúročí.

Revolvingové termínované vklady s obnovou

Pokud ve stanoveném čase nevyberete vloženou částku, vklad se automaticky obnoví, a to na stejnou dobu a se stejným úrokem jako původní vklad.

Výhody termínovaných vkladů

  1. Vyšší úrok než u běžného spoření

Vzhledem k tomu, že u termínovaného vkladu garantujete bance konkrétní dobu uložení, obvykle vám bude ochotna nabídnout vyšší úrokovou sazbu než na běžných spořících účtech. Dále bude platit, že s délkou vkladu se bude navyšovat i úroková sazba.

  1. Zabrání spontánním nákupům

Protože vám peníze neleží jen tak na účtu a jsou poměrně špatně dostupné, pomůže vám termínovaný vklad dodržet vaše spořící předsevzetí. Pokud patříte k těm, co utratí všechno, co mohou, díky termínovanému vkladu vám stále bude zbývat patřičná rezerva.

  1. Bezpečný a garantovaný vklad

Termínované vklady se skvěle hodí pro konzervativní lidi, kteří chtějí mít nad svými penězi dokonalý přehled a kontrolu. Na rozdíl od investování do akcií nebudete nuceni přihlížet pádům a růstům na akciovém trhu, předem máte zajištěný a garantovaný výnos. Termínované vklady navíc podléhají klasickému pojištění vkladů, tedy i při pádu banky jste do určité výše uložených peněz chráněni.

  1. Nevyžaduje aktivitu

Při použití spoření za pomocí termínovaného vkladu si ušetříte spoustu starostí, protože tento nástroj od vás nevyžaduje v průběhu spoření žádné akce. Pokud si zvolíte typ termínovaného vkladu s obnovou, tak navíc ani nemusíte na konci vkladu přemýšlet, co s penězi, pokud je nechcete utrácet.

  1. Nízká náročnost správy

Při termínovaném vkladu také ušetříte na různých poplatcích instituci, u které budete mít účet zřízený. Vzhledem k tomu, že vedení takového účtu je administrativně velmi jednoduché, banka vám nebude účtovat poplatky spojené s převody a se správou.

Nevýhody termínovaných vkladů

  1. Úrok termínovaného vkladu nepokryje inflaci

Jakkoli mezi spořicími nástroji mají termínované vklady poměrně slušnou úrokovou sazbu, v aktuální situaci vám nedává šanci porazit inflaci. Vzhledem k tomu, že inflace dosahuje i dvojciferných čísel, konzervativní prostředky už nestačí. I při termínovaném vkladu se tudíž musíte smířit s tím, že vaše peníze ztratí na hodnotě, a ve výsledku se vám vrátí méně, než jste vkládali.

  1. Smluvní pokuty při předčasném ukončení

V případě, že byste se dostali do finančním problémů a potřebovali byste peníze vybrat před dohodnutým termínem, musíte počítat se smluvními pokutami. Nepředpokládá se totiž, že byste v průběhu termínovaného vkladu měli s penězi jakkoli nakládat.

  1. Bez flexibility

Menší flexibilita platí ale i na opačnou stranu. K již vložené částce na termínovaném účtu nemůžete jen tak přihodit další peníze z výplaty a většinou v takovém případě musíte zkrátka uzavřít nový termínovaný vklad.

Jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

Při výběru termínovaného vkladu se nemusíte zásadně soustředit na servis a služby, protože správa vkladu je velmi jednoduchá. Zajímat vás bude tedy především typ vkladu a úroková sazba. Vzhledem k tomu, že úrok se na termínovaných vkladech mění v závislosti na délce vkladu, měli byste to při svém srovnání zvážit. Především se ale soustřeďte na to, aby termínovaný vklad vhodně doplňoval celé vaše portfolio. To už je náročnější úkol, se kterým by vám měl poradit investiční poradce.

Jak vhodně nastavit termínované vklady

Protože termínované vklady jsou poměrně neflexibilní produkt, měli byste s ním nakládat s krajní opatrností. Pokud si totiž zablokujete peníze na dalších deset let a inflace se bude nadále prohlubovat, můžete zjistit, že přicházíte o větší množství peněz, než jste ochotni akceptovat. Také pro případ nepředvídaných výdajů byste měli mít dostatek peněz v jiných nástrojích.

Neflexibilitu termínovaného vkladu můžete ovšem do určité míry zmírnit tím, že vkladů uděláte více na různý počet let. Díky tomu například každý rok budete moci nějaký vklad vybrat, zatímco zbytek peněz bude stále uložen.

V každém případě byste se ovšem měli poradit se svým investičním poradcem, který dokáže výběr spořicích a investičních nástrojů přizpůsobit vašim cílům a plánům do budoucna.

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz