Home Magazín Hmotnost vzduchu vytváří atmosférický tlak

Hmotnost vzduchu vytváří atmosférický tlak

by czeko
0 comment

Atmosférický tlak je tlak, který vzniká v důsledku hmotnosti vzduchu v zemské atmosféře. Tíhu nevnímáme intuitivně. K představě hmotnosti vzduchu použil italský fyzik Evangelista Torricelli rtuť, která má 13,6krát větší hustotu než voda. 

Naplnil asi metr dlouhou trubici, nahoře utěsněnou rtutí, a postavil ji svisle do misky se rtutí, přičemž se ujistil, že se do ní nedostane žádný vzduch.

Působily zde dvě síly: hmotnost rtuti klesající dolů a atmosférický tlak, který tlačil rtuť v pánvi tak, aby v trubce stoupala vzhůru. Výsledkem bylo, že sloupec rtuti klesl asi na 76 cm a v horní části trubice zůstalo vakuum. 

Žádná další změna výšky sloupce rtuti v trubici neznamená, že obě síly byly vyrovnané. Závěrem lze říci, že atmosférický tlak ve vnějším prostředí byl dostatečně silný na to, aby vytlačil rtuť v trubici až na hodnotu 76cm. 

Když bude atmosférický tlak vyšší, bude sloupec vyšší, a když bude atmosférický tlak nižší, bude sloupec kratší.

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o tom, zda je fantazie či ne že nás může pohltit jednoho dne černá díra nebo co nám může říct filozofie o vzniku vesmíru, hvězda, planet či černých děr.

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz