Home Cestování Výstava Hora ruit – Od slunečních hodin po PRIMKY: Nahlédněte do světa a historie hodinek

Výstava Hora ruit – Od slunečních hodin po PRIMKY: Nahlédněte do světa a historie hodinek

by czeko
0 comment

Jak měřili čas naši dávní předkové? Jak takové prastaré hodinky vypadaly, co je pohánělo a jak jsme se od primitivních přesýpacích hodin dostali až k dnešním moderním strojům? A co všechno jejich výroba vlastně obnáší? To vše a mnohem více se dozvíte na jedinečné výstavě, kterou pro Vás připravilo Muzeum Náchodska ve spolupráci s tradičním českým výrobcem hodinek, celosvětově uznávanou značkou PRIM.

Ve čtvrtek 16. června proběhne ve městě Náchod slavnostní zahájení výstavy Hora ruit. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Začátky hodinářství sahají hluboko do historie, ale v takovém starověku či středověku vypadaly nástroje na měření času samozřejmě úplně jinak, než dnes. Výstava nabídne návštěvníkům exponáty přesýpacích, diptychových slunečních hodin i velmi vzácných kapesních vřetenových hodinek, které se používali před staletími. Jádrem expozice však budou hodinky PRIM a jejich vývoj. K vidění bude mimo jiné jeden z prvních modelů hodinek Spartak nebo unikátní ladičkové hodinky ELTON.

Foto: Michal Hejduk

Prohlédnout si budete moci i další staré i nové modely hodinek PRIM, budíky, nástěnné a stolní hodiny, původní výkresové dokumentace, či součástky přibližující proces výroby. Kromě historie hodinkového průmyslu však výstava nabídne i exkluzivní náhled do světa hodinářského řemesla; děti i dospělí si budou moci sami vyzkoušet výrobu hodinek a zjistit, co vše tento náročný proces obnáší.

Foto: Michal Hejduk

Návštěva výstavy se přitom dá spojit i s jiným programem: Náchod je krásné severočeské město, které nabízí mnoho zajímavých turistických cílů. Za všechny lze jmenovat např. půvabný renesanční zámek, v jehož interiérech můžete vidět cenné sbírky obrazů, zbraní, medailí a řádů. Zámecký park, centrum města či pro odvážnější turisty 3,6 km vzdálená rozhledna Dobrošov jsou ideálními místy na odpolední procházku. Z návštěvy výstavy tak můžete udělat rodinný výlet, který bude příjemným začátkem léta.

Výstava se uskuteční ve Výstavní síni na rohu Tyršovy a Zámecké ulice a bude přístupná až do 18. září.

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz