Home Bydlení Působivé květinové aranžmá zvládnete i vy

Působivé květinové aranžmá zvládnete i vy

by czeko
0 comment

Floristika je odvětvím s velmi dlouhou historií, potřebu zdobit prostředí kolem sebe květinami má lidstvo odpradávna. Co vlastně stojí za vytvořením působivého aranžmá?

Floristika – řemeslo nebo talent?

S nadsázkou lze říci, že od obojího trochu. Dokud si sami poctivě práci s aranžérskými materiály nevyzkoušíte, nikam se neposunete. Floristika samozřejmě vyžaduje cvik. I profesionálové však často vyšli z podmínek zcela jiného oboru. Pokud vás práce s květinami baví a naplňuje a objevíte v sobě talent, můžete kdykoli dát průchod své kreativitě.

Potřeby pro aranžování jsou v současné době velmi dobře dostupné i nadšeným laikům. Zejména internet nabízí pestrý výběr floristických potřeb, a to za velmi příznivé ceny. Rozhodně se tak nejedná o nákladný koníček a můžete se tvorbě vlastních květinových dekorací věnovat i ryze pro osobní potěšení.

Kromě toho, že určitě tímto způsobem uděláte radost i někomu ze svých nejbližších. Květiny jsou důležitou součástí slavnostních událostí, jako jsou narozeniny, svatby nebo třeba výročí. Každé aranžmá má ale přirozeně odlišnou podobu vycházející z charakteru události, to smuteční se od slavnostního bude nevyhnutelně lišit.

Základní pravidla pro tvorbu dekorací

V zásadě lze říci, že i květinová vazba je výtvarným dílem a platí pro ni stejná pravidla. Vycházet bychom tak měli teoreticky z toho, že se v celku promítne určitá hierarchie jednotlivých prvků, jejich vzájemná harmonie a sjednocení.

To ale přirozeně neznamená, že striktně musíme tato pravidla dodržovat, místo absolutní harmonie můžeme naopak cíleně vytvořit kontrast. Podstatný je rovněž cit pro rytmické střídání prvků v kompozici a její celkovou velikost.

Coby poslední parametr si zmiňme barvu. Neznamená to ale, že by byla nedůležitá, naopak je často zcela rozhodujícím činitelem, proto je na místě ji zdůraznit zvlášť. To vychází už jen z faktu, že rozmanitá barevnost nás přirozeně obklopuje v krajině. Na podkladu barevně sladěné koncepce lze pak dále dobře pracovat s jednotlivými texturami.

Využít se dá prakticky vše

Floristické potřeby pro aranžování navíc nemusíte shánět jen v obchodě. Nebojte se použít to, co máte doma. Zkombinování profesionálních aranžérských potřeb třeba s obyčejným plastovým kelímkem vytvoříte originální doplněk svého domova.

Uvázat aranžmá můžete z květin, které vám rostou na zahradě nebo si je natrháte na louce. Klasickou kulatou kompozici můžete vytvořit z libovolných druhů květin. Mnoho poznatků zvládnete načerpat z knih, ale v dnešní době už také i z volně dostupných videonávodů na internetu. Do práce se může pustit každý, kdo má dostatek nadšení a náležitou výbavu.

Pro začátek je dobré se „vyzbrojit“ hlavně floristickým nožíkem na řezání květin, dále speciálními nůžkami, s nimiž se mnoha začátečníkům pracuje lépe. Hodit se budou i zahradnické nůžky a nůžky běžné. Oceníte i nůžky na drát, lýko na vázání nebo floristickou pásku. Čím pokročilejší budete, tím více pomůcek se samozřejmě do vašeho „arzenálu“ časem dostane.

Velký výběr potřeb pro floristiku a aranžování najdete na stránkách www.lepaso.cz , které se právě na tento sortiment pro profesionály z oboru i začínající nadšence zaměřují.

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz