Postel z masivu: je lepší tvrdé nebo měkké dřevo?

Dřevo je oblíbený materiál pro nábytek, kterým si zařizujeme svůj domov. Dobře vypadá, vyžaduje jen minimální údržbu a má dlouhou životnost. Jakému dřevu dát přednost při výběru postele?

U postelí máme na výběr více materiálů, například i kov nebo dřevotřísku. Přesto se vyplatí dát přednost posteli z masivu, protože nám bude sloužit dlouhá léta bez jediného problému a stále vypadat jako nová. U postelí hraje tvrdost dřeva zásadní roli z pohledu stability konstrukce i odolnosti pro běžné používání. U měkkého dřeva, jako je smrk nebo borovice, dojde snadno k otlakům. Stačí například rýpnout nehtem nebo při úklidu zavadit vysavačem a poškození je nevratné. Vhodnější jsou proto postele z dubového masivu, případně bukového, což jsou dřeva tvrdá, s vyšší odolností. V tvrdých dřevech také mnohem lépe drží vruty kování, což dlouhodobě zajišťuje větší stabilitu konstrukce.

Postel Atlanta

Každý typ dřeva má svou charakteristiku. Smrk je světlý, má výrazné letokruhy, voní pryskyřicí, ale řadí se mezi měkká dřeva, stejně jako borovice. Naopak mezi tvrdé typy patří buk se svou charakteristickou barvou a dub, odolný i povětrnostním podmínkám a střídání sucha a vlhka. Pro výrobu nábytku z masivu se využívá také javor, jasan, olše a exotické dřeviny, jako je palisandr, eben nebo mahagon. Tvrdost dřevin posuzuje Brinellova stupnice se škálou od jedné do osmi podle odolnosti vůči znehodnocení tvrdým předmětem. Druhou možností k určení tvrdosti dřeva je posouzení relativní tvrdosti v procentech. Ta se odvíjí od dubu, který je považován za 100 %.

Nábytek z měkčích dřevin je lehčí a snadněji se jsem se s ním manipuluje. Naopak tvrdé dřevo nabízí vyšší odolnost proti otlakům. Výběr toho správného nábytku pro nás bychom měli řídit především svými představami a požadavky.

Manželská postel z masivu KARLA

Veškerý nábytek najdete na eshopu www.nabytek-v-kostce.cz

Related posts

Pálení čarodějnic: Tradice s ohněm, čarodějnicemi a oslavou jara

NZÚ Light: Jak získat až 240 tisíc korun na ekologičtější bydlení

Na jaké detaily nesmíte zapomínat, pokud toužíte po elegantní domácnosti?