Silový trénink by měl být součástí života všech jedinců, a to i absolutních nesportovců. Díky němu totiž zlepšujete svou imunitu, zpomalujete stárnutí, předcházíte zraněním, zatočíte s bolestmi zad i kloubů, posilujete svou psychiku a tak dále. Zapomeňte však na stroje a věnujte se primárně cvičení s volnými vahami. Proč?
Zapojujete hluboký stabilizační systém
Velkým problémem drtivé většiny lidí, kteří mají sedavý životní styl, jsou bolesti zad, krční páteře, hlavy i kloubů. Ty vznikají primárně z důvodu oslabeného hlubokého stabilizačního systému. Jedná se o soustavu svalů uvnitř našeho těla, které se starají o jeho správné držení i pohyblivost. Dalším důvodem bolestí jsou různé svalové dysbalance – například příliš silné kvadricepsy v kombinaci se slabým zádovým svalstvem.
Správně sestavený silový trénink dokáže spolehlivě odvrátit drtivou většinu případů bolesti. V tomto ohledu je důležité věnovat se hlavně cvičení s vlastní hmotností (kliky, dřepy, shyby, výpady…) a také tréninku s volným závažím (jednoruční i obouruční činky, kettlebelly…).
Zapomeňte na extrémy
Osa na činky je ohromně univerzální prostředek, s jehož pomocí můžete provádět desítky a desítky různých cviků. Rozhodně si nepředstavujte pouze kulturistickou/vzpěračskou dřinu ve fitku. Ačkoliv je v dnešní době fitness svět velmi populární a objevuje se ve všech médiích, pro průměrného člověka se jedná spíše o nechtěný extrém.
Vás totiž zajímá hlavně dosažení co nejlepších zdravotních benefitů a vylepšení kvality života. Za zmínku stojí i uklidnění psychiky po těžkém dni plném povinností, stresu a práce. Pokud už stárnete, díky silovému cvičení udržíte své tělo v dobré formě i v pokročilém věku (doktoři říkají, že právě senioři nesmí zapomínat na silový trénink).
Jaké cviky oceníte?
Pojďme se podívat na několik základních cviků s jednoručními činkami. Ty jsou cenově dostupné, skladné (takže je hravě schováte i v malém panelovém bytě) a hravě si s nimi poradí úplně všichni.
Pokud vás začínají bolet záda a krční páteř, určitě začněte praktikovat takzvaný mrtvý tah. Ten je perfektní pro hamstringy, kvadricepsy, hýžďové svaly, zádové svalstvo, trapézy, předloktí a samozřejmě i hluboký stabilizační systém.
Mezi šikovné základní cviky patří i dřep s jednoručními činkami. S jeho pomocí sice zacílíte hlavně na nohy a hýždě, ale sekundárně pomůžete i zádům a hlubokému stabilizačnímu systému.
Máte-li oslabené ruce, vyzkoušejte si takzvaný floor-press. S jeho pomocí posílíte prsní svaly, tricepsové svaly a částečně i přední ramenní svaly. Výhodou tohoto cviku je jeho „blbuvzdornost“. To znamená, že je téměř nemožné ho provádět špatně.
Ať už se chystáte začít vykonávat libovolný cvik, raději si nejdříve najděte videonávody na YouTube. Správná technika je totiž klíčem ke zdravotním benefitům. Ideální však bude, pokud si najdete osobního trenéra, zaplatíte si pár lekcí (několik stovek korun za lekci je nízká investice za lepší zdraví) a naučíte se provádět veškeré pohyby správně. Začínejte vždy s co nejnižší vahou a postupem měsíců pomalu přidávejte. Necvičíte pro své ego a pocit síly, ale pro své zdraví.
Pořiďte si kvalitní osy na cvičení
Zapomeňte na levné plastové osy, které jsou příliš neobratné a snadno se poškodí. Raději se spolehněte na kvalitní profesionální vybavení, které vám vydrží do konce života.
Super pomůcky za dobrou cenu nabízí například populární e-shop Strongmann, v němž si snadno objednáte jak jednoruční, tak i obouruční osy na cvičení. Jeho webové stránky najdete pod odkazem v první půlce článku.