Home Bydlení Co jsou lazury na dřevo a jak správně vybrat

Co jsou lazury na dřevo a jak správně vybrat

by czeko
0 comment

Lazury na dřevo jsou základním prostředkem na jeho údržbu. Jak se s nimi pracuje a jak se zorientovat v tom, co nabízí současný trh?

Co je lazura

Dřevo je oblíbeným materiálem, ze kterého se vyrábí celá řada prvků, které krášlí svým přirozeným vzhledem i vůní naši zahradu. Pergoly, lavičky nebo terasy je však potřeba pravidelně ošetřovat. Dřevo postupem času i vlivem počasí svoje původní vlastnosti ztrácí. Jedním z prostředků jsou lazury.

Lazura vytvoří na materiálu vrstvu, která jej následně chrání a zabraňuje jeho degradaci nebo dokonce úplnému zničení. Škodí vlhko i přílišný vliv slunečního záření, jejichž přičiněním se dřevo může postupem času doslova rozpadnout.

Podle čeho lazuru nakoupit?

Lazura se od laku liší jednak jeho chemickým složením. To ale jako běžný spotřebitel pravděpodobně zkoumat vůbec nebudete. Tyto dva přípravky od sebe rozeznáte už na pohled. Lak vytvoří silný nepropustný film, kdežto lazura se doslova vpije dovnitř dřeva.

Proto pod ní dřevo může pracovat a nám nátěr postupem času nerozpraská. Pokud je tedy na povrchu vidět vrstva nátěru, jedná se o lak. Lazuru bychom naopak tudíž měli použít všude tam, kde nám záleží na zachování původní přirozené struktury dřeva.

Lazury se v zásadě dělí na několik odlišných typů. V první řadě je lze použít jak pro ošetření předmětů v exteriéru, tak i v interiéru. Dále lze lazury dělit podle jejich vlastností na tenkovrstvé, středněvrstvé či hybridní.

Liší se ve způsobu použití i ve svých vlastnostech. Tenkovrstvou lazuru je možno aplikovat i na dřevo, které ještě není úplně dokonale vyschlé. Tyto typy se přirozeně odlišují nejen svými vlastnostmi, ale také výdrží.

Druhé hledisko dělení lazur z hlediska složení je na ty s obsahem rozpouštědel (syntetické) nebo vodou ředitelné. Vodou ředitelné lazury se doporučují zejména k použití do interiéru, kupříkladu pro ošetření nábytku.

Co jsou olejové lazury

Proto výrobci přišli s inovací v podobě olejových lazur. Ty by měly eliminovat nevýhody obou popsaných typů. Díky vysokému obsahu sušiny déle vydrží a současně se olejové lazury na dřevo snáze nanášejí, protože stačí pouze jedna vrstva.

Vy ale jako běžný zákazník zpravidla tento údaj dohledáte pouze v technické dokumentaci k danému výrobku. Charakteristickou vlastností těchto nátěrů je to, že jsou difúzní, tedy že dovolí dřevu „dýchat“.

Zásadní je ale vybírat si lazuru s ohledem na typ dřeva. Některé může mít vyšší savost, proto se do něj lazura vpije a vy tak spotřebujete poměrně dost produktu. Vyšší spotřebu budou mít měkké dřeviny, což bývají typicky jehličnany.

Tyto lazury jsou vesměs tvořeny kombinací olejů a minerálních pigmentů. Dřevo jemně barevně natónují, nezakryjí ale původní strukturu materiálu. Současně poskytují vysokou úroveň ochrany.

Zaujaly vás výhody klasických a olejových lazur na dřevo? Pak se stačí podívat na www.oleje-osmo.cz , kde najdete celou kolekci lazur od oblíbené značky Osmo.

You may also like

O nás

LiveMag internetový magazín o módě a životním stylu. Magazín pro ženy. Pohodové čtení pro muže. LiveMag.

2024 – © Press-Media.cz, Praha 4, zajišťujeme publikaci PR článků a reklamu na webu.
Redakce: info@press-media.cz